Apple paditi mbi mashtrimet e vazhdueshme të kartave dhuratë iTunes

Kartë dhuratë ITunes

Duket se Apple mund të bënte më shumë në lidhje me të sipas paditësve. Dhe është se ekziston një proces gjyqësor i vendosur kolektivisht kundër Apple që një gjyqtar në Kaliforni pranoi të procesonte në të cilin kompania Cupertino supozohet se kërkohet të marrë masa kundër një Mashtrim që ndodh shpesh me kartat dhuratë iTunes.

Siç tregohet multinacionale është e vetëdijshme për këtë praktikë të paligjshme por nuk bën asgjë për t'ju ndaluar ndërsa përfitoni nga një përqindje e blerjeve të bëra nga mashtruesit.

Një gjykatë në Kaliforni merr procesin gjyqësor

Kjo proces gjyqësor klasor vjen në një kohë të vështirë në lidhje me situatën aktuale, për Apple nuk është ndryshe pasi që nuk është kurrë mirë të kërkosh gjykatë. Në këtë kuptim, sipas mediumit ZDNet, ky lloj mashtrimi në të cilin viktimat janë zakonisht njerëz të moshuar zakonisht ndodhin me vite dhe modus operandi është mashtrojnë njerëzit e moshuar duke kërkuar pagimin e një fature spitali, borxhi ose pagesa taksash mbi një bazë urgjente.

Kartat dhuratë të iTunes nuk përdoren për të bërë këto lloj pagesash dhe sipas ankesës, Apple është në dijeni të këtyre mashtrimeve, por nuk bën asgjë për t'i parandaluar ato pasi akuzon 30% të këtyre kartave. Isshtë e qartë se Apple nuk e di nëse karta vjen nga një mashtrim apo jo, kështu që sipas paditësve ata duhet të bëjnë më shumë për ta shmangur atë. Në faqen e internetit të Apple ka një seksion që shpjegon se si të veprohet kundër një mashtrimi të mundshëm me këto karta iTunes, por nuk duket e mjaftueshme. Në vendin tonë kjo është diçka që është larg apo siç duket, kështu që nuk duhet të shqetësohemi për këtë, në çdo rast Kartat Apple përdoren vetëm për të blerë gjëra në dyqanet e kompanive, kështu që nuk ka taksa apo diçka të tillë, mos u mashtroni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.