Apple paditi për 2600 miliardë dollarë për gabimin FaceTime

FaceTime në Mac për të bërë thirrje video

Escobar Inc. themeluar nga Roberto de Jesús Escobar Gaviria ka paditur Apple për një shumë totale prej 2.600 miliardë dollarë. Nëse po mendoni, do t'ju tregoj paraprakisht. Po, Roberto de Jesús është vëllai i Pablo Escobar, trafikanti më i famshëm i drogës që udhëhoqi ashpër kartelin Medellín.

Kërkesa e ndërmarrjes së themeluar nga Roberto në 1984 për të menaxhuar bizneset e vëllait të tij Pablo, bazohet në faktin se dobësia u gjet në FaceTime mund të jetë një shkelje e kontratës nga ana e Apple që gjithmonë ka krenuar veten se pajisjet dhe programi i saj bazohen në privatësi dhe siguri.

Kërkesa mund të tingëllojë e çuditshme, sepse me sa duket nëse një kompani reklamon diçka, ajo merr një farë fleksibiliteti në ato reklama. Por paditësi pretendon se ai bleu një iPhone X për shkak të pretendimit të sigurisë që mburret dhe në kohën kur ndodh dështimi i softuerit, privatësia dhe siguria janë të rrezikuara.

Ai bleu një iPhone X sepse i thanë se ishte "telefoni më i sigurt në treg" dhe se nuk do t'i nënshtrohej dobësive në të ardhmen. Në fakt, Roberto pretendon se si rezultat i këtij dështimi, ai filloi të merrte thirrje të panjohura përmes FaceTime dhe ai madje mori një letër me kërcënime me vdekje fillimi i vitit 2019

Në proces gjyqësor pretendohet se Apple është fajtor për "Shkelje të kontratës", "Neglizhencë" dhe "Dëm jopasuror". Ai i vlerëson këto, përkatësisht, në 100 milion dollarë, 500 milion dollarë dhe 2.000 miliard dollarë. Shuma e bën një total prej 2.600 milion. Fakti është se kërkesa është pranuar dhe tani Apple ka 30 ditë kohë për t'u përgjigjur te akuzat.

Nuk është hera e parë që shohim Roberto të padisë një kompani të madhe. Ai tashmë e bëri kur Netflix filloi serialin bazuar në jetën e vëllait të tij dhe rpretendoi 1.000 milion në të drejtat e autorit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.