Apple paralajmëron: ndalimi i aplikacioneve kineze mund të kthehet në efekt

Lufta tregtare e Kinës me SHBA

Disa kompani amerikane, përfshirë Apple, kanë paralajmëruar në media të ndryshme dhe në mënyra të ndryshme, se politikat e Administratës Trump kundër Kinës, mund të kthehet kundër interesave amerikane. Nëse kërcënimi bëhet real (duket sikur po, nga ajo që po shohim me TikTok dhe aplikacione të tjera kineze) dhe Wechat nuk mund të jenë në iPhone, për shembull, gjërat do të bëhen shumë të shëmtuara.

Nëse aplikacionet kineze zhduken nga App Store, përdoruesit e tij do të ndalojnë blerjen e pajisjeve Apple

TIK Tok

Donald Trump është i prirur për të menduar se gjithçka që vjen nga Kina është e keqe. Ai dëshiron ta ndalojë atë në bazë të një sigurie më të madhe kombëtare. Por gjatë rrugës, ju harroni miliona përdorues kinezë që përdorin teknologji amerikane ose pajisje "të prodhuara në SHBA". Pa shkuar më tej, duhet të bëjmë Apple ka punuar në rrugën e saj në vendin aziatik për disa vjet. Punë e ngadaltë por e qëndrueshme.

Aktualisht, Apple nuk është kompania më e shitur e pajisjeve të teknologjisë në Kinë, por sigurisht që është një nga më të pozicionuarat dhe çdo herë respekti për markën po rritet. Në fakt, në vitet e fundit ai ka pasur disa detaje me këtë vend në lëshime të caktuara të pajisjeve dhe anasjelltas.

Isshtë e vërtetë që kompania amerikane është akuzuar herë pas here për të ndjekur udhëzimet e qeverisë aziatike në lidhje me App Store. Eliminimi i disa aplikacioneve që sundimtarëve nuk u pëlqyen shumë. Një manovër për të cilën ai madje duhej t'i përgjigjej Kongresit. Tani situata është e ngjashme. Qeveria juaj ju kërkon që të hiqni disa aplikacione nga App Store, për arsye sigurie. Nëse më parë ai nuk refuzonte, as tani.

Sidoqoftë, heqja e këtyre aplikacioneve kineze nga App Store, por edhe nga shumë kompani amerikane, do të çojë në një përkeqësim jo vetëm në marrëdhëniet tregtare midis dy vendeve, por edhe midis vetë kompanive. Gjithçka që është mbjellë mund të humbasë si një uragan.

Wechat në Apple

Kostoja ekonomike që mund të sjellë për kompani si Apple duhet të jetë e jashtëzakonshme. Duke marrë parasysh se ka sondazhe që pohojnë se 95% e përdoruesve të Wechat do të ndërpresin përdorimin e iPhone nëse nuk mund ta përdorni këtë aplikacion. Humbjet do të ishin miliarda dollarë, pjesa e tregut do të binte dhe pozicioni i kompanive amerikane në Kinë do të zhdukej plotësisht.

Një sondazh mbi shërbimin Weibo si Twitter që u kërkon konsumatorëve të zgjedhin midis WeChat dhe iPhone-ve të tyre ka grumbulluar më shumë se 1.2 milion përgjigje, me rreth 95% të të anketuarve që thonë se preferojnë të heqin dorë nga pajisjet e tyre. "Ndalimi do të detyrojë shumë përdorues kinezë të kalojnë nga Apple në marka të tjera sepse WeChat është me të vërtetë e rëndësishme për ne." Ndalimi kërcënon t'i kthejë iPhone në "hedhurina elektronike" të shtrenjta. Këto janë dy nga mendimet e lëna nga qytetarë të veçantë që i janë përgjigjur sondazhit. Shtë e qartë se si preferohet Aplikimi mbi terminalin. E njëjta gjë do të ndodhë me kompanitë e tjera me origjinë amerikane si p.sh. Disney, Ford, Intel, Morgan Stanley, UPS dhe Walmart.

Kjo për sa kohë që nuk flasim për të hakmarrje nga qeveria kineze dhe / ose ndërmarrjet në vend. Bojkotet mund të çojnë në produkte të caktuara të krijuara në Shtetet e Bashkuara dhe madje edhe taksa më të larta në formën e tarifave që do të bënin që kompanitë amerikane të humbin të gjithë atraktivitetin që një treg si kinezët i ofron pjesës tjetër të botës tani. Një vend, Kina, që padyshim më i fuqishmi në këtë fushë.

Sipas mendimit tim, kjo situatë do të ndikojë në Evropë në mënyrë indirekte në fillim. dhe prandaj tek ne. Çmimet do të bëhen më të shtrenjta dhe shumë pajisje nuk do të jenë më në dispozicion për tu dërguar në kontinentin e vjetër. Nuk mendoj se situata do të jetë aq e rrezikshme sa do të jenë SH.B.A. dhe Kina, por sigurisht që do të na prekë dhe ne do të duhet të durojmë pasi të dy të mëdhenjtë fajësojnë njëri-tjetrin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.