Apple pretendon se azhurnimet e OS X, iWork dhe iLife do të mbeten falas në të ardhmen

iwork13-0

Curshtë kurioze të shohim se si një pjesë e mirë e politikave të Apple ndryshojnë strategjinë e tyre pak nga pak, pa e vërejtur mezi atë ndryshim, aq sa nëse mbani mend fjalimin e fundit, Greg Federighi (SVP i Programeve në Apple) përfundoi konfirmuar se të azhurnoni në Mavericks do të ishte falas dhe kjo do të thotë të harxhosh qindra dollarë për të marrë maksimumin nga sistemi ndryshe nga konkurrenca, duke iu referuar qartë Windows-it.

Edhe iWork dhe iLife, suita të kreativitetit dhe produktivitetit Apple gjithashtu bëhet falas me blerjen e një Mac të ri ose një pajisje iOS, megjithëse siç thashë, gjëja me të vërtetë e mirë është që azhurnimet e mëvonshme në këto suita do të jenë po aq falas.

iwork13-1

Sipas Tim Cook, kjo strategji i përgjigjet nevojës së përdoruesve për të përdorur këto aplikacione ku 'të tjerët' kërkojnë 199 dollarë si nga sistemi ashtu edhe nga aplikacionet në fjalë.

Tani po lëshojmë iPhoto, iMovie, Pages, Numbers, Keynote si një shkarkim falas për klientët që kanë blerë pajisje të reja iOS […] Ne po lëshojmë gjithashtu Mavericks dhe azhurnimet e tij të ardhshme të cilat do të jenë falas për klientët Mac.

 

Nga këndvështrimi im, ajo që Apple dëshiron është të promovojë kompjuterët e saj me tërheqjen e shitjes së një kompjuteri me të i gjithë ky program tashmë i disponueshëm që nga momenti i parë, përdorimi i këtyre aplikacioneve rritet dhe për këtë arsye prerë disa kuota në zgjidhje të tjera më të famshme dhe të standardizuara si Office.

Edhe kështu, do të duhet të gjithë zhvillimin që përfshin ky program pa pasur të ardhura në këmbim paguajnë investitorët me fjalën e Apple se shitjet e pajisjeve do të kompensojnë këtë mungesë të 'pagesës' në softuer.

Më shumë informacion - Përditësim falas në OS X Mavericks?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.