Apple prezanton zyrtarisht macOS Ventura

Ventura

macOS po vjen tashmë është një realitet. Për gati gjysmë ore, të gjithë përdoruesit me një Mac të pajtueshëm mund të përditësojnë kompjuterët e tyre në versionin e trembëdhjetë të softuerit Mac: macOS Ventura.

Një version i ri që na u prezantua në qershor në WWDC Apple vjetor, dhe pas disa muajsh testimi dhe shumë versionesh beta të testuara nga zhvilluesit zyrtarë të Apple, më në fund është lëshuar për të gjithë përdoruesit që kanë një Mac të pajtueshëm me versionin e ri të macOS.

Nga shtatë pasdite Në kohën e Spanjës, tani është e mundur të përditësoni çdo Mac të përputhshëm me versionin më të fundit (i trembëdhjetë) të macOS: macOS Ventura. Le të kalojmë me pjesë.

Së pari ne do të shpjegojmë se cilat janë ato »mac të përputhshëm«. Në thelb të gjitha ato të lançuara nga Apple nga 2017. Kjo është, iMacs nga 2017 e tutje, iMac Pro, MacBook Air nga 2018 e më vonë, MacBook Pro nga 2017 e tutje, Mac Pro nga 2019 e më vonë, dhe Mac mini nga 2018 e tutje gjithashtu.

Nëse Mac-i juaj është në listë, mund ta shkarkoni falas përditësimin e macOS Ventura duke përdorur seksionin Përditësimi i softuerit brenda Preferencave të Sistemit, ose nëse preferoni, është gjithashtu i disponueshëm përmes Mac App Store.

organizator vizual

Një nga risitë kryesore të macOS Ventura është e reja organizator vizual. Është një mënyrë krejtësisht e re për t'u fokusuar në një detyrë ndërkohë që keni hapur aplikacione të tjera. është një veçori e krijuar për të sjellë aplikacionin tuaj kryesor në pjesën e përparme dhe në desktop, dhe për të vendosur aplikacionet e tjera anash për qasje të shpejtë kur ju nevojiten.

Dhoma e vazhdimësisë

kamera e vazhdimësisë

Një tjetër risi e madhe e macOS Ventura. Apple është i vetëdijshëm për cilësinë e dobët të kamerave të integruara të internetit në Mac dhe e ka zgjidhur atë "në mënyrën e vet". Tani mundesh përdorni iPhone tuaj si një kamerë në internet. iPhone mund të vendoset në majë të Mac-it tuaj duke përdorur një stendë të dedikuar dhe është krijuar për t'u lidhur automatikisht. Pamja e desktopit nga lart-poshtë përdor një pamje me kënd ultra të gjerë për të treguar desktopin tuaj nëse është e nevojshme, plus mbështetje për Inkuadrimin në qendër dhe Studio Drita.

Handoff në FaceTime

handoff ka ardhur në FaceTime në Mac, duke ju lejuar t'u përgjigjeni thirrjeve në Mac dhe t'i transferoni ato pa probleme në iPhone ose anasjelltas. Aplikacioni Messages ka butona të rinj për zhbërjen dhe modifikimin për të rregulluar gabimet ose për të marrë një iMessage të dërguar së fundi dhe ekziston një opsion për të shënuar mesazhet si të palexuara. Tani e tutje, mesazhet e fshira aksidentalisht mund të rikuperohen.

Karakteristika të reja në Mail

Aplikim postë ka marrë veçori të reja në macOS Ventura. Një prej tyre është funksioni i kërkimit të rinovuar, më i rëndësishëm dhe më i saktë se kurrë. Kur klikoni kërkimin dhe filloni të shkruani, do të shihni email, kontakte, dokumente, foto dhe më shumë. Dërgimi i emaileve mund të planifikohet dhe nëse e dërgoni gabimisht, mund ta zhbëni dërgimin deri në 30 sekonda pas dërgimit të tij.

Cilësimet e sistemit

settings

Mac nuk i ka më Preferencat e tij tradicionale të Sistemit dhe më në fund ka një Cilësimet e sistemit, shumë i ngjashëm me atë që gjejmë në iPhone ose iPad. Me seksionet dhe menutë e tij shumë të ngjashme me ato që ekzistojnë në iOS 16 dhe iPadOS 16.

Një Safari i rinovuar

Safari ka marrë gjithashtu disa veçori të reja me macOS Ventura. Apple po planifikon ta bëjë Safari më të sigurt çelësat e kalimit, një kredencial i gjeneratës së ardhshme që do të zëvendësojë fjalëkalimin tipik. Çelësat e hyrjes do të mbeten në pajisje dhe nuk do të jenë kurrë në një server në internet, duke i bërë ata shumë më të sigurt se fjalëkalimet. Çelësat e kalimit janë më të lehtë për t'u përdorur, me hyrje të verifikuara nëpërmjet Touch ID ose Face ID, plus ato sinkronizohen ndërmjet pajisjeve nëpërmjet iCloud Keychain dhe mund të përdoren në pajisjet jo-Apple me iCloud Keychain. Vërtetimi i iPhone.

Biblioteka e fotove

Me macOS Ventura ju keni një të re biblioteka e fotove iCloud Sharing që lejon deri në gjashtë anëtarë të familjes të ndajnë një bibliotekë fotografish të ndarë nga bibliotekat e tyre personale, në mënyrë që të shijoni më lehtë fotot e familjes. Aplikacioni Photos ofron sugjerime të zgjuara për ndarjen e momenteve përkatëse të fotografive në të cilat kanë marrë pjesë anëtarët e familjes dhe çdo përdorues i bibliotekës së përbashkët të fotografive mund të shtojë, modifikojë, fshijë ose të preferojë fotot dhe videot që janë ndarë më parë.

Këto janë vetëm disa nga veçoritë e reja të ofruara nga macOS Ventura. Pra, nëse keni një Mac të pajtueshëm, mund ta përditësoni sa më shpejt të jetë e mundur. Epo, më shpejt ndoshta jo. Për momentin serverët e Apple janë të ngarkuar shumë me shkarkime dhe gjëja më e mirë për të bërë është prisni një orë, para se të filloni tuajat. Do të shkojë shumë më shpejt në këtë mënyrë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.