Apple punëson ish-ekzekutivin e Amazon dhe Microsoft për të drejtuar sigurinë e kompanisë

Siguria e Apple-george-0

Megjithëse telenovela me FBI vazhdon dhe ne ende nuk e dimë me siguri lëvizjen tjetër të Apple në këtë çështje, nëse ka qenë e mundur konfirmoni një punësim të ri Nga ana e kompanisë në lidhje me pozicionin e kreut të sigurisë së korporatës, kjo pozitë i takon një ish -ekzekutivi i cili tashmë ka punuar për kompani të tilla si Microsoft ku ai punoi si menaxher për 10 vjet dhe më vonë iu bashkua Amazon si nënkryetar i siguri dixhitale por këtë herë për një periudhë 6 vjeçare.

Emri i "njeriut me fat" është George Stathakopoulos dhe tani e tutje do të mbajë përgjegjësi dhe nuk është thënë më mirë, para drejtorit financiar, Luca Maestri.

Siguria e Apple-george-1

Puna që do të kryeni do të jetë për të mbrojtur pasuritë e korporatave, domethënë të dy softuerët që janë ende në zhvillim e që janë konfidencialë si informacion i produkteve të ardhshme dhe modelin e tyre, të cilat kohët e fundit kanë pësuar shumë rrjedhje.

Duhet të merret parasysh se në Amazon, Stathakopoulos ishte drejtpërdrejt përgjegjës për infrastrukturën IT të kompanisë në të cilën hynë programet që ata mbronin privatësinë e klientëve të Amazon.

E tëra që dimë është se Stathakopulos ka qenë në Apple për më shumë se një javë duke ndihmuar kompaninë në rastin e FBI -së zhbllokimin e iPhone 5c, duke treguar se Apple po interesohet gjithnjë e më shumë për sigurinë tani që është në pyetje, mbani mend se muajin e kaluar, kompania punësoi zhvilluesin prapa aplikacionit të bisedës rekomanduar nga Edward SnowdenEdhe në Nëntor Apple bleu firmën konsulente të sigurisë LegbaCore.

Le të kujtojmë se nesër do të jetë prezantimi i produkteve të reja të Apple dhe vetëm një ditë më vonë, domethënë, më 22 mars ata do të kenë një gjyq kundër FBI -së para gjykatës supreme për të mbrojtur pozicionin e tij për mosbllokimin e terminalit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.