Apple punëson për Veshjet e saj

mollë. Ajo markë amerikane ku shumica e saj besnike "Tifozët" (dhe jo aq fansat) ata ëndërrojnë të punojnë një ditë. Ne nuk e dimë nëse të punësuarit e fundit nga marka ishin amatorë apo jo (Unë dua të mendoj kështu), por ajo që dimë është se, gjatë kësaj vitin e kaluar, mollë ka bërë një seri të rekrutim cfare konsiderojme kyç për të parashikuar hapat e ardhshëm që kompania do të ndërmarrë, brenda këtij viti, dhe ku ata mund të ndjekin gjurmët e botës teknologjike në një shkallë globale. Ne ju sjellim një përmbledhje përpilimi nga njerëzit më të rëndësishëm që, që nga vera e vitit 2013, janë bërë pjesë e fuqisë punëtore të markës Kaliforniane (mos u frikësoni, ju premtoj se vetëm më të rëndësishmet do të jenë atje).

Le të fillojmë nga fillimi

Historia e këtij viti të punësimit fillon, si gjithçka, me një ide. Një ide e Shefi i Teknologjisë së Apple Bob Mansfield, ideja e tij, është të krijojë një ekip, numrin e njerëzve të nevojshëm, për të kryer revolucion i veshshëm, përveç përfshirjes së sensorëve të monitorimit të shëndetit në këto pajisje, domethënë, për të na kuptuar, ata do të jenë përgjegjës për krijimin dhe dizajnimin e pajisjeve të tilla si iWatch dhe softuer si Libër shërimi (ndër shumë projekte të tjera që ende nuk janë zbuluar).

Bob mansfield

Bob mansfield

Në radhë të parë, askush nuk është i vetëdijshëm se do të ketë gjithçka në këtë ekip (si thote kush). Prania e inxhinierë, dizajnerë, mjekë, shkencëtarë, ekspertë të modës, trajnerë personalë, etj. me pak fjalë, një gamë e madhe njerëzish, me të cilët Apple nuk llogaritet në radhët e tyre.

Përfshirjet e para

Atje për verë 2013 hapet procesi i krijimit të këtij ekipi. Dhe ai e bën atë duke punësuar Michael O'Reilly, shefi mjekësor i Massimo, një kompani e përkushtuar për të monitoruar aktivitetin e përgjithshëm të njerëzve përmes sensorëve të ndryshëm dhe sondave jo-invazive (për ta përmbledhur një kompani e teknologjisë mjekësore).

Rreth kësaj kohe, mollë inkorporon në radhët e saj Todd whitehurst, nënkryetari i sektorit të produkteve të Senseonics Inc. Firma e dedikuar për zhvillimin e sensorë biomjekësorë për kontrollin e glukozës në gjak (Mos harroni se ky është një funksionalitet i mundshëm i Aplikacionit Healthbook).

A fundi i vitit 2013 dhe fillimi i vitit 2014, mollë vazhdoi të përfshijë stafin, kësaj here për të Ravi narasimhan, nënkryetar i sektorit të biosensorëve të firmës Lidhja Vital (dedikuar për prodhimin dhe shpërndarjen e këtij lloji të sensorëve).

Ravi narasimhan

Ravi narasimhan

Pjata kryesore

Më në fund, në Janar 2014 e takojmë kursi kryesor i përfshirjeve, pasi, praktikisht njëkohësisht, ata bëhen pjesë e ekipit të Apple, Nensi brumëri, nga Startup Inteligjencë e shëndetshme, kushtuar zhvillimit të teknikave për monitorimin e qarkullimit të gjakut, Marcelo Malini Lamego, Kryeshefi i Teknologjisë Cercacor (Kompania kaliforniane, e dedikuar gjithashtu për monitorimin e pacientëve duke përdorur sensorë biometrikë, të përqendruar në pulsin e gjakut) dhe Nima ferdosi ekspert në mikrosensorë të ngulitur.

Nensi brumëri

Nensi brumëri

Në këtë pikë, agjencia e lajmeve Reuters pohon se edhe a inxhinier bio-mjekësor (ndër të tjera, u diplomua nga prestigjozja ME Amerikan) i quajtur Aleksandër Çani, kaloi shkurtimisht pranë mollë kështu që ne e kuptojmë se ai gjithashtu do të kishte kontribuar me dy centë në ekipin e ri të "produkteve speciale".

Deri në këtë pikë, është e qartë se Hapat e Apple ndjekin të njëjtin drejtim të qartë: aplikoni teknologjinë e matjes dhe monitorimit mjekësor në një lloj pajisjeje (Po, tani të gjithë e dimë që ndoshta ajo pajisje do të jetë une shikoj), por prisni, kjo nuk ka mbaruar akoma (ka mbetur pak, qetësohu).

Ekipi i ri mjekësor i Apple (Kush do ta kishte menduar që Apple do të kishte një nga këto skuadra?) mund ta konsiderojmë të mbyllur me inkorporimi i fundit, vetëm një muaj më parë, bëhet fjalë për Divya Nag, është një iStudiuesi Mjekësor i Universitetit Stanford, bashkëthemelues i Stem Cell Theranostics, një kompani e dedikuar për testimin e barnave revolucionare me teknologji të reja dhe ne theksojmë se është një nga fituesit (në sektorin e shkencës dhe shëndetit) me Çmimi i revistës FORBES 30 nën 30. Për punën e saj kërkimore dhe si sipërmarrëse më pak se 30 vjet (Divya është 22 vjeç).

Divya Nag

Divya Nag

Në lidhje me gjithë këtë vendosja e personelit mjekësor dhe bioteknologjik, Reuters raportoi në atë kohë se a  "I besuar me burime mjaft të besueshme brenda Apple", E kisha rrëfyer atë Apple do të donte të shkonte një hap më tej të zhvillimit të Hardware për kontrollin shëndetësor dhe gjithashtu, e siguroi këtë të besuar, se ai do të vinte bast në një program që integroi një qendër të tërë kontrolli të shëndetit, aktivitetit dhe aftësisë fizike të përdoruesve. Ajo që tani dimë (që nga fillimi i vitit), pothuajse me siguri, është ajo tha Softueri, do të jetë Apple Healthbook dhe do të vinte e integruar në të ardhmen iOS 8.

Më ... Punësimet e rralla

Për të përfunduar me këtë seri shtesash duhet të theksojmë disa që ato na kanë tërhequr vëmendjen, jo sepse janë njerëz të rëndësishëm dhe të talentuar (kjo gjithashtu) nëse jo, përkundrazi sepse ato i përkasin fushave po aq të ndryshme sa janë Ekspert i trajnimit fizik dhe personal, Modelues, një Shkencëtar i Gjumit ose një Inxhinier Optik. 

Ana tjetër e medaljes

E gjithë kjo për mollë është mirë, dhe unë me siguri do t'ju raportoj milion dollarë fitime përfundimisht duke zhvilluar të gjitha produktet për të cilët këta njerëz janë të aftë. Por Çfarë ka ndodhur me kompanitë që kanë mbetur pa këto talente? Epo çfarë ata nuk e pëlqyen strategjinë e Apple, padyshim. Me fjalët e Joe kiani, shefi ekzekutiv i Masimo Corp, një nga kompanitë mollë ka marrë staf, konsideroni se Apple fjalë për fjalë po ble stafin, duke u ofruar atyre një paga e tepruar dhe pa i specifikuar ato shumë mirë se çfarë pune do të bëjnë brenda markës. Ai përfundon duke deklaruar, se shpreson që ata të Cupertino, nuk përfundojnë në zhvillimin e një produkti të ngjashëm me atë që kanë bërë vite më parë.

BURIMET: 9To5Mac y Reuters


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.