Apple zgjidh ransomware që prek iTunes në Windows

Apple heq ransomware nga iTunes në Windows

Megjithëse Apple ka bërë pothuajse zhduken në iTunes me macOS Catalina në kompjuterët e kompanisë, nuk mund të harrojmë se ky program është akoma shumë aktiv në ata me softuer Windows. Apple nuk po harron dhe sapo ka lëshuar një copë toke për të eleminuar ransomware që ishte me Bonjour, iTunes dhe iCloud për këtë platformë.

Shtë një sulm me ditë zero që lejon ransomware BitPaymer të instalohet në heshtje. Kjo mohon qasjen në të dhëna, duke kriptuar skedarët e viktimës. Hasshtë përdorur për të sulmuar kryesisht rrjetet e biznesit dhe serverat e internetit.

Një Ransomware që enkripton skedarët tuaj

Ashtu si Trojanët e tjerë të të njëjtit lloj, edhe Ransomware BitPaymer është krijuar për të kriptuar skedarët e viktimave të tij me një algoritëm të fortë kriptimi. Pasi viktima nuk mund të ketë qasje në skedarët e tij, ai kontaktohet për të paguar një shumë parash në këmbim të lirimit të kompjuterit.

Përdoruesit e Windows me iTunes të instaluar, ju e dini që një program quhet Bonjour, një program i bashkuar me iTunes që Apple përdor për të shpërndarë azhurnimet e ardhshme. Zhvilluesit duhet të përfshinin rrugën e skedarëve të ekzekutueshëm duke përdorur thonjëza (""). Por nëse rruga nuk citohet, ajo bëhet e pambrojtur dhe skedarët me qëllim të keq mund të gjenerohen në një shteg, duke parandaluar kështu softuerin e sigurisë.

BitPaymer bën që skedarët në kompjuterin tuaj të mbeten të koduar dhe nuk mund t'i përdorë ato pa një pagesë paraprake

Apple ka neutralizuar kërcënimin, duke krijuar një copë toke që zgjidh rrëmujën. Gjithsesi, një nga opsionet më të mira që mund të bëni, pa llogaritur azhurnimin iTunes dhe iCloud, është të çinstaloni programin Bonjour dhe ta instaloni gjithnjë me azhurnimin e përmendur më sipër. Nuk ka asnjë copë toke direkte për Bonjour.

Mos e luani dhe instalo azhurnimin, sepse dihet që në disa raste, çmimi i shpërblimit të kërkuar për të lëshuar skedarët ka arritur në 70 BitCoins, rreth 500.000 €.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.