Australia zgjeron informacionin mbi transportin publik në Apple Maps

Megjithëse jemi në mes të gushtit, djemtë nga Cupertino vazhdojnë të përgatisin gjithçka në mënyrë që gjatë gjithë muajit shtator, përdoruesit të mund të shijojnë versionet e fundit të macOS, tvOS, iOS dhe watchOS. Por ata jo vetëm që punojnë në versionet e ardhshme të sistemeve operative të pajisjeve të tyre, por po punojnë edhe në hartat e Apple. Për disa orë, përdoruesit në Australi tashmë mund të shijojnë informacionin e zgjeruar të transportit publik, që nga ajo kohë zonat e Perth dhe Brisbane janë bashkuar me numrin e madh të qyteteve ku ky informacion është i disponueshëm në të gjithë botën.

Por përveç kësaj, Apple gjithashtu ka zgjeruar shërbimin e hartave në zonat e Gold Coast, Sunshine Coast, Mandura dhe Rockingham. Siç është zakonisht në këtë lloj azhurnimi, informacioni tregohet nga kodet me ngjyra, të cilat do të na ndihmojnë të dallojmë se cilat janë linjat e ndryshme të transportit që mund të përdorim në çdo kohë. Deri më tani, ky informacion ishte në dispozicion vetëm në Adelaide, Melbourne dhe Sidnei.

Siç ka mësuar AppleInsider, vendi tjetër që do të fillojë të shijojë hartat e Apple do të jetë Irlanda, ku stacionet kryesore të trenave janë treguar tashmë në një ngjyrë rozë, si dhe disa nga madhësitë e tyre të brendshme, diçka e ngjashme me atë që ndodhi disa muaj më parë në Madrid, para mbërritjes zyrtare të informacionit për transportin publik në kryeqytetin e Spanjës .

Në kulmin e vitit në të cilin gjendemi dhe kur ka akoma më pak për të bërë para fillimit të versionit përfundimtar të iOS 11, ka shumë të ngjarë që djemtë e Apple të presin për fillimin e prezantimit të iPhone të ri, ose nisë këtë shërbim në Irlandë kur iOS 11 më në fund del në treg.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.