Versioni përfundimtar i macOS Mojave 10.14.1 tani i disponueshëm

Më 24 tetor, djemtë nga Cupertino lëshuan betën e pestë që korrespondon me azhurnimin tjetër të macOS Mojave me numrin 10.14.1, një beta që një javë më vonë është zëvendësuar nga versioni përfundimtar i macOS Mojave, një azhurnim që lëshohet disa orë pas prezantimit të MacBook Air dhe Mac Mini të ri.

Risia kryesore që na ofron macOS 10.14.1 gjendet në thirrjet video në grup përmes FaceTime, thirrjet video në grup që na lejojnë të kontaktojmë deri në 32 bashkëbisedues së bashku. Kjo veçori duhet të kishte arritur me lëshimin e versionit përfundimtar të Mojave, por për shkak të problemeve të minutës së fundit, kompania u detyrua ta vonojë atë.

Që kur Apple lëshoi ​​versionin përfundimtar të macOS Mojave, në Unë jam nga Mac, ne kemi bërë disa mësime për t'ju treguar se cili është funksionimi i secilit prej funksioneve të reja që na ofron, siç është funksionimi i pirgje skedarësh, aplikacione të hapura së fundmi shfaqet në bankën e të akuzuarve, mënyra e errët dhe e dritës... përveç shpjegimit se si mund të vazhdojmë instalimi i aplikacioneve të palëve të treta me burim nga zhvilluesit e autorizuar, një tipar që Apple hiqet nja dy vjet më parë.

Një tjetër risi që na ofron macOS Mojave, ne e gjejmë atë në sistemin e azhurnimit, një sistem që shpërndahet plotësisht me Mac App Store dhe që ndodh të gjendet brenda preferencave të sistemit, veçanërisht në Azhurnimet e Softuerit.

Në këtë mënyrë, është më e lehtë të identifikosh shpejt nëse azhurnimi që kemi pritur të instalojmë në kompjuterin tonë korrespondon me një aplikacion ose një azhurnim të sistemit, diçka që Apple duhet të kishte bërë disa vjet më parë, në mënyrë që të parandalonte përdoruesit që të vonojnë instalimin e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Xavier dijo

    Përshëndetje, unë kam një imac nga fundi i vitit 2015 dhe azhurnimi i ri mojave 10.14.1 ka lënë që Bluetooth-i im të mos jetë në gjendje ta çaktivizojë atë dhe pa mundësinë e njohjes së pajisjeve: tastierë, maus, etj. Unë kam provuar të rinisni bluetooh, duke fshirë skedarët nga "com.apple.Bluetooth.plist" dhe nuk e rregullon problemin. Opsioni i çaktivizimit shfaqet në menu si i aktivizuar, por i nxirë dhe i paarritshëm. Dhe aktivizoi sistemin e njohjes së gabimeve të funksionimit në mac dhe kontrolli e jep atë të saktë. A mund të bëhet diçka?