Bill Gates thotë se kompani si Apple duhet të auditohen posaçërisht

Bill Gates

Sa herë që ky njeri flet, ne mund të presim pothuajse gjithçka, në të mirë ose në të keq. Të gjithë e njohin Bill Gates, themeluesin e Microsoft dhe për disa vetë djallin e vërtetë. Për të tjerët një filantrop që kërkon të shpengojë veten nga e gjithë e keqja që ka bërë me punët e mira. Sido që të jetë, ai është një person me shumë ndikim, me shumë kontakte dhe shumë i fuqishëm. Deklaratat e fundit i referohen taksimi i veçantë që disa kompani si Apple duhet t'i nënshtrohen.

Sipas Bill Gates, kompanitë e mëdha të teknologjisë si Apple duhet të përballen me kritika të ashpra, hetime dhe pyetje nga qeveritë dhe autoritetet. Kjo është thënë në një intervistë të fundit. Ai i referohet asaj si një lloj pyetësori që duhet të kalojnë ndërmarrjet e mëdha.

Gates propozoi që kompanitë e teknologjisë me madhësinë e Apple duhet të marrin vëmendje të veçantë nga qeveria dhe zyrtarët rregullatorë, thjesht për shkak të madhësisë dhe fuqisë së saj të dukshme. Për këtë arsye, ai nuk u befasua nga deklaratat e CEO-ve të kompanive të mëdha, Apple, Amazon, Facebook dhe Google para Kongresit Amerikan për t'iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me monopolin.

Për Bill Gates kjo është diçka që duhet të ndodhë dhe se Qeveria duhet të ketë një taksim të veçantë për këto kompani, kryesisht për shkak të fuqisë që ata mbajnë dhe vendimeve që mund të marrin nëse bien dakord. Vendime që mund të destabilizojnë tregjet, vendet ... etj

Për Bill Gates, është diçka që është i nënkuptuar në pozicionin:

Nëse jeni aq i suksesshëm sa unë, ose ndonjë prej atyre njerëzve, duhet të jeni të përgatitur për pyetje të vrazhda, të padrejta dhe të vështira, të cilat ndoshta i meritojmë. Somethingshtë diçka e nënkuptuar në sukses dhe nuk duhet ta mohojmë, duhet ta pranojmë ashtu siç është.

Sigurisht, i cili flet e bën këtë nga përvoja. Si drejtues i një prej kompanive më të rëndësishme në botë, ai mori shumë kritika, hetime dhe akuza të të gjitha llojeve. Për të është diçka normale, që të gjithë drejtuesit e këtyre kompanive duhet të presin. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.