Bob Iger largohet si CEO i Disney pasi u largua nga Apple për shkak të konfliktit të interesit

Bob Iger

Disney njoftoi në fillim të vitit të kaluar, angazhimin e saj për një shërbim video streaming të quajtur Disney +, një shërbim që filloi udhëtimin e tij në nëntor të vitit të kaluar. Gjatë muajve para fillimit, shumë prej tyre ishin zërat që tregonin Pozicioni i Bob Iger në bordin e drejtorëve të Apple, nuk ishte i pajtueshëm.

Jo më shpejt se sa tha. Shtatorin e kaluar, dy muaj para fillimit të dy Apple TV + dhe Disney +, Apple njoftoi se Bob Iger po tërhiqej nga vendi i tij në bordin e drejtorëve të Apple, për shkak të konfliktit të interesit që do të thoshte se kompania për të cilën ai është më përgjegjësi, Disney, do të hynte në të njëjtin treg si Apple.

Tani është vetë Disney që ka njoftuar zyrtarisht se Bob Iger, CEO i Disney e lë kompaninë me efekt të menjëhershëm. Bob Chapek, kreu i parqeve dëfrim të kompanisë, do të jetë i ngarkuar me zëvendësimin e përkohshëm të Iger deri në 2021.

Iger kishte njoftuar më parë planet e tij për të dhënë dorëheqjen si CEO i Disney në 2021, afati i fundit që ishte vendosur vonojeni pensionin tuajPor ju duket se nuk mund të prisni më dhe jeni lodhur duke vonuar pensionin tuaj.

Në reklamën e Disney, Iger pohon se është koha ideale për të lënë postin tuaj CEO, tani që Disney është bërë një makinë gjigande për të bërë para. Ai gjithashtu shprehet se do të bëjë gjithçka që ka në dorë për ta bërë tranzicionin sa më pa dhimbje.

Iger u ngrit në pozicionin e CEO të Disney në 2005. Disa nga marrëveshjet më të rëndësishme që ka arritur janë blerja e Fox, nisja e Disney + dhe hapja e parkut dëfrim Disneyland në Shangai për të përmendur më të fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.