Brazili e gjobit Apple me XNUMX milion dollarë për reklama mashtruese

3 në 1 karikues wireless

Apple sapo është gjobitur me dy milion dollarë nga autoritetet braziliane duke mos përfshirë në pajisjet tuaja të reja për shitje, karikuesin. Kompania kaliforniane e njoftoi këtë fakt jo shumë kohë më parë për të shmangur emetimin e karbonit në vitin 2030. Në këtë mënyrë, menaxherët mjedisorë të kompanisë kuptojnë se tashmë ka shumë karikues në shtëpi dhe ato mund të shpërndahen. Përfshijeni atë në shitjen e produkteve të reja pajisje të tilla si Apple Watch ose AirPods.

Kompania vendosi që në mënyrë që të përmbushte qëllimet e saj mjedisore dhe të bëhej një kompani 0% e karbonit deri në 2030, ajo duhej të fillonte mos përfshini ngarkuesin në pajisjet e reja që shiten. Sidoqoftë, kjo masë nuk i pëlqente shumë. Vende të tilla si Franca miratuan masa kundër dhe tani Brazili përmes Procon-SP, një organ rregullator Brazilian për mbrojtjen e konsumatorit me seli në shtetin e Sao Paulo, ka gjobitur Apple për mos përfshirjen e një karikuesi në kuti.

Shuma e gjobës në vetvete nuk është e rëndësishme. Gjoba është rreth 2 milion dollarë (R $ 10,5 milion) dhe kjo shumë është rreth 1 euro cent për kompaninë. E rëndësishme është motivi. Organizata braziliane aludon se është dukepër reklamë të gabuar, shitja e një pajisje pa ngarkuesin dhe klauzola të padrejta ». Procon Ai thotë se Apple nuk u përgjigj kur u pyet nëse çmimi i iPhone 12 dhe produkteve të tjerë të ngjashëm ra pas heqjes së ngarkuesit, cili është çmimi i iPhone me dhe pa ngarkuesin, dhe nëse ul numrin e karikuesve të prodhuar.

Drejtori ekzekutiv i Procon-SP, Fernando Capez, tha se “Apple duhet ta kuptojë këtë në Brazil ekzistojnë ligje dhe institucione të forta për mbrojtjen e konsumatorit. Ju duhet të respektoni këto ligje dhe këto institucione.

Për momentin asnjë përgjigje nga molla dhe ne nuk do ta dimë nëse ai thjesht do të paguajë gjobën apo do ta apelojë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.