Coronavirus dhe Apple: Lojëra të ndaluara, optimizëm nga Tim Cook dhe WWDC 2020

Apple për të ofruar ndihmë kundër koronavirusit

Ne nuk ndalemi së dëgjuari lajme në lidhje me virusin COVID-19 ose koronavirusin dhe logjikisht, Apple nuk shpëton nga ky lajm i vazhdueshëm. Ne e kemi ditur atë Produktet e mollës mund të pësojnë një lloj mungese për shkak të mungesës së prodhimit në Kinë. Gjithashtu që disa dyqane Apple u është dashur të mbyllen përkohësisht në atë vend.

Tani lajmet flasin për këtë WWDC 2020 mund të jetë në rrezik për shkak të virusit, se është kërkuar që të hiqet një lojë në lidhje me sëmundjen dhe, mbi të gjitha, ne jemi optimistë për CEO të Apple.

WWDC nuk duhet të anulohet për shkak të optimizmit të Tim Cook për koronavirusin. Ajo që nuk është normale është ajo që ndodhi me lojën nga App Store

Skena e Tim Cook

Në një intervistë me Tim Cook në biznesin e mesëm Fox, ai ka deklaruar se beson se Kina po menaxhon mirë shpërthimin e koronavirusit. Ai është optimist për përparimet shkencore të bëra në Kinë. Ajo ka deklaruar se:

Më duket se Kina po kontrollon koronavirusin. Dua të them, Shikoni numrat, ata po bien dita ditës kështu që unë jam shumë optimist atje.

Ai gjithashtu ka folur në lidhje me furnizuesit, duke thënë se fabrikat janë rihapur dhe prandaj kthimi në normalitet është çështje kohe.

Për këto deklarata, më duket e çuditshme që Apple dhe veçanërisht Tim Cook, mund po shqyrton anulimin e WWDC 2020, siç theksojnë disa media.

Shtë e vërtetë që eKongresi Mobile Word u pezullua për shkak të koronavirusit, por ishte një situatë krejt tjetër. Ishte në fillim të përhapjes së sëmundjes dhe nuk dihej shumë mirë me çfarë mund të përballeshim. Tani megjithatë tema është më e kontrolluar dhe për atë arsye do të ishte e çuditshme që ngjarja e Apple mund të pezullohet.

Shtë e vërtetë që në mbledhja e fundit e aksionerëve e kompanisë amerikane u kërkua nga ata që kishin qenë në zona me rrezik, që ata nuk morën pjesë në mbledhje për të shmangur një ngjitje masive.

Tani, gjithçka do të varet nga mënyra se si zhvillohen ngjarjet, jo vetëm në Kinë. Sidomos në Evropë dhe SHBA. Ne e dimë që në kontinentin e vjetër rastet e infektimit po rriten dhe se bota e re ka filluar të shfaqet.

Nuk do të ishte e paarsyeshme të mendohej se më në fund ngjarja e Apple mund të anulohej, por do të ishte paksa kontradiktore me deklaratat, të përmendura më parë nga CEO i Apple. Por sigurisht, është një gjë të flasësh për koronavirusin kur e ke mijëra kilometra larg, sesa kur e ke në shtëpi. Autoritetet të tilla si CDC mund të rekomandojnë që Apple të mos mbajë këtë ngjarje, e cila zakonisht është në Mars.

Loja Coronavirus u hoq nga App Store

Ajo që ka tërhequr më shumë vëmendjen është Vendimi i Apple për të hequr nga App Store një lojë që tani me koronavirus, është më aktuale se kurrë. Qeveria kineze ka vendosur t'i kërkojë kompanisë amerikane të heqë lojën nga App Store Aziatike.

Loja, Plague Inc ka shfrenuar më shumë se 130 milion lojtarë në të gjithë botën dhe ka qenë loja më e popullarizuar me pagesë në Kinë për shumë vite.

Ne shohim përsëri se si Apple, dorëzohet tek autoritetet kineze përballë një aplikimi Kjo mund të jetë e diskutueshme. Ndodhi në demonstrata dhe tani në këtë lojë, çfarë nuk është asgjë më shumë sesa një simulim se si të veprohet ndaj problemeve serioze të shëndetit publik.

Isshtë e vërtetë që numri i lojtarëve u rrit në mënyrë dramatike kur filloi shpërthimi i koronavirusit, por është vetëm një lojë dhe duhet të interpretohet në atë mënyrë.

Siç mund ta shihni, lajmet për mirë dhe të tjerët jo aq të mirë, nuk mund të themi keq. Coronavirus ose COVID-19, po jep shumë nga vetja. Sigurisht që duhet të jesh i kujdesshëm, por kurrë mos shko në ekstreme. Ndiqni rekomandimet e autoriteteve shëndetësore dhe shpresoni që së shpejti të ngadalësohet. Për momentin është ajo që është. Presin


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.