Dërgesat e Mac janë rritur në tremujorin e dytë të vitit 2020

MacBook Air

Edhe një herë duhet të flasim për pandeminë e koronavirusit, edhe pse në këtë rast për mirë, të paktën për kompanitë e teknologjisë, pasi që sipas vlerësimeve të dërgesave nga firma e analizave Gartner, koronavirusi ka lejuar Shifrat e transportit për Mac dhe PC janë rritur, rritja e motivuar nga telepunimi.

Sipas Gartner, Dërgesat e Mac janë rritur me 5.1% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, periudhën e vitit në të cilin ai dërgoi 4.1 milion njësi për 4.3 milion njësi që dërgoi gjatë tremujorit të dytë të vitit 2020, tremujorin e vitit më të prekur nga pandemia.

Dërgesat e Mac-ve Tremujori i dytë 2020

Falë kësaj rritje, Pjesa e tregut të Apple ka shkuar nga 6,6% në 2019 në 6,7% sot. Por jo vetëm që janë rritur dërgesat e kompjuterëve Mac, por edhe dërgesat e PC janë rritur. Kompanitë që kanë parë rritjen më të lartë të numrit të dërgesave me HP (17%), Acer Group (23.6%) dhe ASUS (21.4%). Lenovo ka rritur pjesën e saj me 4% ndërsa Dell praktikisht ka mbetur në të njëjtën linjë me vitin e kaluar.

Sipas Gartner:

Rritja në dërgesat e PC ishte veçanërisht e fortë, e nxitur nga disa faktorë, përfshirë vazhdimësinë e biznesit për telekomunikimin, arsimin në internet dhe nevojat e argëtimit të konsumatorit.

Sidoqoftë, kjo rritje e kërkesës për PC nuk do të vazhdojë përtej vitit 2020, pasi dërgesat u drejtuan kryesisht nga nevoja afatshkurtra të biznesit për shkak të ndikimit të pandemisë COVID-19.

Mac pa procesorë Intel

Për të marrë një ide të ndikimit që Apple mund të ketë nëse ndërpret përdorimin e procesorëve Intel për kompaninë, ne vetëm duhet ta shohim Pjesa e tregut të Apple: 6,7%.

Kur filloi epoka post-PC, nga Intel ata diversifikuan linjën e tyre të biznesit për t'u përqëndruar kryesisht në kompani (siç bëri Microsoft), ku ata me të vërtetë marrin shumicën e të ardhurave të tyre. Pasoja për Intel pasi humbi Apple si klient, vështirë se do të ndikojë në linjat e biznesit të gjigandit amerikan.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.