Disa senatorë amerikanë ngjyrosin Apple për marrëdhëniet e saj me Kinën

Apple Kinë

Appleshtë e qartë se Apple dëshiron të ketë marrëdhënie të mira me Kinën. Ju dëshironi të poziciononi kompaninë tuaj në numrin një në shitjet e produktit të saj kryesor, iPhone. Por jo gjithçka shkon dhe disa senatorë amerikanë kanë dashur ta përcjellin atë në këtë mënyrë. Apple është përpjekur që shumë prej përbërësve të prodhohen në vendin aziatik, ju ka bërë të disponueshëm Apple TV + dhe ka hequr nga App Store një aplikacion të përdorur nga protestuesit në Hong Kong, midis vendimeve të tjera.

Sidoqoftë, nuk llogaritej në tarifat e Donald Trump, në një rast dhe me qortimi i disa senatorëve amerikanë, për këta të fundit. Ata e kanë qortuar Apple për vendimin e saj për të eleminuar aplikacionin, duke i marrë ngjyrat Tim Cook, CEO i Apple.

Sipas senatorëve, Tim Cook duhet të jetë më i guximshëm

Lufta që Tim Cook dhe Apple kanë me administratën Trump mbi vendosjen e tarifave për ata përbërës të sjellë nga Kina, është një betejë që, mendoj, e ka humbur. Kjo është ajo që ndodhi me MacBook, për shembull. Gjithçka tregonte se ai do të hiqte qafe taksat por nuk ka qenë kështu. Ajo që ka fituar është një pozitë e mirë në lidhje me qeverinë e atij kombi.

Qeveria kineze sheh se si Apple lufton për vendin aziatik. Shembulli i fundit ka qenë heqja e një aplikacioni që gjeopozoi protestuesit e Hong Kongut dhe u hoq me kërkesë të autoriteteve kineze. Një gjest që disa politikanëve amerikanë nuk u pëlqyen aspak.

Disa senatorë, siç kanë deklaruar Ted Cruz, Alexandria Ocasio-Cortez, Ron Wyden, Tom Cotton, Marco Rubio, Mike Gallagher dhe Tom Malinowski në një letër dërguar Tim Cook, shqetësimin e tyre për këtë vendim.

Ju mund të lexoni në atë letër: "Vendimet e Apple javën e kaluar për të kënaqur qeverinë kineze duke eliminuar HKmaps janë thellësisht shqetësuese." Ata e nxisin CEO të Apple që të  "Kthimi i kundërt dhe tregoni se Apple vendos vlera mbi aksesin në treg. Të qëndroj i vendosur me burrat dhe gratë trima që luftojnë për të drejtat themelore dhe dinjitetin në Hong Kong ".

Apple nuk është përgjigjur zyrtarisht. Ne do të jemi të azhurnuar dhe sa më shpejt që të ndodhë, do t'ju njoftojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.