Dogana e SH.B.A.-së kap dërgesën e AirPod-eve të falsifikuara

AirPods kineze

L fakes e produkteve nga markat e mëdha është një fatkeqësi që është e vështirë të zgjidhet. Çdo objekt me vlerë sot mund të jetë i falsifikuar. Qofshin fanella futbolli, çanta apo syze dielli. Dhe një gjë është që blerësi është tashmë i vetëdijshëm se po ble një imitim me një çmim shumë më të ulët se origjinali, dhe një tjetër që ju paguani sikur të ishte autentik dhe ata përpiqen t'ju "mashtrojnë".

Me pajisjet elektronike është shumë më e komplikuar. Padyshim, nuk mund të falsifikoni një iPhone. Ju mund të imitoni kutinë, madje nga pamja e jashtme shumë e ngjashme dhe "tendosje". Por sapo e filloni, shihni që funksionimi dhe performanca janë larg nga një origjinale. Por ato mund të imitojnë raste, rripa Apple Watch, kabllo, tastierë apo edhe AirPods.

Shërbimi Doganor i Pittsburgh kapi një dërgesë të AirPods dhe kabllove të karikimit të Rrufesë këtë fundjavë të kaluar. Në të njëjtën dërgesë, kishte gjithashtu më shumë se 4.000 telekomandë Roku të kopjuar.

Në të gjithë dërgesën e materialit të falsifikuar, u gjetën vetëm 120 AirPod të falsifikuar. I gjithë ky material arriti nga Hong Kongu në disa dërgesa.

Mesatarisht, Shërbimi Doganor i SH.B.A.-së kap më shumë se katër milion dollarë çdo ditë në material të falsifikuar. Një zemërim i vërtetë. Ashtu si të gjitha markat kryesore, Apple është një nga ato që dëmtohet nga falsifikimi i produkteve të saj.

Vitin e kaluar, Apple dha Policinë Doganore të Corea del Sur për sekuestrimin e një dërgese prej afro një milion dollarë të njëjtat produkte të falsifikuara: AirPods dhe kabllo rrufe. Dërgesa erdhi nga Kina dhe kishte për qëllim të mbërrinte në Korenë e Jugut për shpërndarje sikur të ishin produkte zyrtare të Apple.

Në faqen e internetit të vetë Apple ka një faqe Për provë për të zbuluar nëse produkti juaj është autentik apo jo. Ju mund të dërgoni foto dhe informacione të produktit të dyshimtë dhe kompania do t'ju përgjigjet nëse ata mendojnë se është autentik ose jo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.