Dyqanet Spanjolle të Apple rritin fitimet e tyre me 73% në 2019

Apple Store Madrid

Numrat financiarë të Dyqanet spanjolle të Apple të vitit 2019 janë shumë më të mira se ato të vitit 2018. Ata kanë rritur shumë fitimin e shitjeve të tyre. Do të thotë që ata kanë shitur shumë produkte me çmim më të lartë se vitin e kaluar. Ky është një lajm i madh.

Dhe jam shumë i lumtur që jam në gjendje të shpjegoj këtë përfitim të dyqaneve spanjolle të Apple. Dhe jo për shkak të kompanisë, e cila po merr gjithashtu figura të mëdha në të gjithë botën, por sepse kjo do të thotë Ekonomia e spanjollëve është përmirësuar në krahasim me vitin 2018. Nëse lëmë më shumë para në Apple Stores, është një shenjë e mirë.

Revista financiare zgjerim ka postuar një raportojnë mbi të dhënat që Apple ka paraqitur në Regjistrin Tregtar të Spanjës. Ai shpjegon se kompania amerikane ka regjistruar një rritje të fitimit të saj prej 73 përqind në vitin 2019, në krahasim me një vit më parë.

Sipas studimit, Apple ka rritur çmimin mesatar të shitjes së produkteve të saj në Spanjë me më shumë se 20%, që tani tejkalon 1.000 Euro. Kompania gjithashtu raportoi fitime rekord prej 12,78 milion, 73% më shumë se në vitin 2018. Edhe pse kjo mund të mos tingëllojë befasuese për një kompani të madhësisë së Apple, e lëre më prezencën e saj globale financiare, në vitin 2017 operacioni spanjoll me pakicë Apple regjistroi një humbje të lehtë prej 371.000 euro.

Ai gjithashtu thekson se, pavarësisht regjistrimit të një rritjeje të konsiderueshme të fitimeve, Apple pagoi vetëm 1,19 milion taksa vitin e kaluar, krahasuar me 4,6 milion një vit më parë. Raporti vëren se 11 dyqanet spanjolle të Apple punësojnë më shumë se Njerëzit 1.200. Më shumë se njëqind njerëz punojnë në çdo dyqan spanjoll, një zemërim.

Raporti gjithashtu siguron të dhëna financiare për Apple Marketing Iberia, një kompani e pavarur spanjolle që ofron shërbime mbështetëse dhe marketingu. Ky grup regjistroi të ardhura prej 76,3 milion euro, dhe një fitim prej 42,1 milion. Raporti sugjeron që kjo "lë të kuptohet për rritjen e fortë të biznesit në Spanjë".

Certainlyshtë sigurisht një lajm i mrekullueshëm për të parë që biznesi i Apple në Spanjë është në gjendje shumë të mirë shëndetësore. Kjo është e rëndësishme, pasi është një tregues se ekonomia e vendit tonë ishte në gjendje të mirë shëndetësore në vitin 2019. Fatkeqësisht, ky vit do të jetë një histori tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.