Dyshimet konfirmohen. MacBook Pro i ri 2021 me M1 Max është më i shpejtë se Mac Pro 2019

M1 Maks

Kur Apple debutoi MacBook Pro-të e rinj me çipat dhe procesorët e rinj, pati një ndjenjë të mirë. Por sigurisht, me kalimin e ditëve, po dëshmon se shpejtësia dhe performanca e çipave janë të pakrahasueshme. Tani për tani, dhe me studime të reja është gjetur se eksportet e videove proRes tregojnë se MacBook Pro 2021 i nivelit të lartë është tre herë më shpejt se Mac Pro 2019.

Studimi ka treguar se për të arritur shkallën më të lartë të Performanca ProRes Në Mac Pro 2019, procesori Intel Xeon W me 28 bërthama i çiftuar me kartën Afterburner kërkohet për të shpejtuar riprodhimin dhe dekodimin. Logjikisht dhe siç po mendoni tani, çmimi i këtyre komponentëve është diçka që e tejkalon shumë MacBook Pro 2021.

Duke folur për mbretin e Romës, ky laptop me M1 Max të ri, përfshin dy kodues dhe dekoder ProRes secili, duke tejkaluar shumë dekoderin unik që gjendet në kartën Afterburner të MacPro. Këtu qëndron truku dhe thelbi i çështjes. Por jo vetëm në atë dekodim ka tejkaluar modelin më të mirë të vitit 2019. Gjithashtu përmirëson shumë performancën e riprodhimit të përmbajtjes me shumë transmetime 8K.

Testi standard tregon kohën e nevojshme për eksportoni një videoklip pesë minutësh ProRes Raw në ProRes 422 HQ:

  • Mac Pro 2019: Sekonda 233
  • Mac Pro 2019 me kartën Afterburner: Sekonda 153
  • MacBook Pro 2021 me çipin M1 Max: Sekonda 76

Tashmë e dini që ProRes përdoret në videokamerat profesionale dhe që tani, është një opsion edhe në iPhone 13 Pro. Kështu që të kesh MacBook Pro me M1 Max në çift nuk është aspak e paarsyeshme për ata që i përkushtohen këtyre detyrave. . Ose edhe për ne që nuk jemi të përkushtuar, është edhe diçka tërheqëse


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)