Eksperti i sigurisë Jon Callas largohet nga Apple

Lëvizjet e personelit në radhët e Apple janë më se të zakonshme, por ato gjithmonë tërheqin vëmendjen kur flasim pozicione me përgjegjësi të madhe ose kur flasim për pozicione në lidhje me sigurinë e produkteve të saj dhe / ose sistemeve operative, një nga pikat e forta të kompanisë me qendër në Cupertino.

Jon Callas, një ekspert i sigurisë i cili ka punuar dy herë në Apple, në 2011 dhe më vonë në 2016, sapo e njoftoi atë largohet nga kompania me bazë në Cupertino për t'u bashkuar me Unionin Amerikan të Lirive Civile. Largimi i Jon mund të jetë një pengesë serioze për kompaninë, pasi pasi e la atë në një rast, ai u kthye pak më vonë, gjë që nënkupton se ai është shumë i mirë në atë që bën.

Siç mund ta lexojmë në Reuters, Jon Callas lë punën e tij si inxhinier sigurie në Apple për një pozicion më të ulët të paguar në Unionin Amerikan të Lirive Civile. Jon do të largohet nga Apple për dy javë, në këtë pikë ai do të bashkohet me stafin e shoqatës.

Jon ka qenë përgjegjës për kontrollimin e sigurisë së produkteve të reja Apple përmes një grupi hakerash që drejtuan, para nisjes së tij. Për më tepër, Jon ishte një nga ata që ishin përgjegjës për sistemin e kriptimit për të mbrojtur të dhënat në Mac.

Më shumë gjasa, Jon Callas luajti një rol shumë të rëndësishëm në zhvillimin e çipit T2 në gjeneratën e re të Mac dhe ndoshta edhe në përmirësimet e sigurisë që kanë ardhur nga dora e macOS Mojave si dhe iOS, ku që me lëshimin e iOS 12, përmbajtja nuk mund të arrihet duke lidhur një kabëll nëse pajisja nuk zhbllokohet së pari.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.