Eksperti i sigurisë dhe kriptimit Jon Callas kthehet te Apple

Jon-Callas

Që nga fillimi i vitit, Apple ka zhvilluar një betejë me FBI, një betejë që sipas rrjedhjeve të fundit nuk ka përfunduar, pasi agjencia qeveritare vazhdon të këmbëngulë që kompania me bazë në Cupertino të zhbllokojë më shumë pajisje, të cilat nuk kanë lidhje me bombardimet në San Bernardino dhjetorin e kaluar

Si FBI ashtu edhe departamenti i policisë në Los Anxhelos kanë arritur që përmes palëve të treta të hyjnë në terminalet që u bllokuan falë sigurisë së zbatuar nga Apple në pajisjet e saj mobile. iOS ka treguar se është i sigurt por jo 100% dhe kompania dëshiron të gjejë një zgjidhje për këtë problem. Ose të paktën e bëjnë më të vështirë për hakerat që përpiqen ta përdorin atë.

Dhe për t'u përpjekur të përmirësojë jo vetëm sigurinë e iOS por edhe atë të OS X, Apple ka rikthyer në punë Jon Callas a inxhinier i softverit dhe ekspert i sigurisë i cili kishte punuar më parë për kompaninë në vitet 90 dhe 2000, por ai u largua nga kompania deri në 7 vjet. Por Jon Callas nuk është i njohur vetëm për punën e tij në Apple, ai është gjithashtu një bashkëthemelues i shërbimeve të koduara të komunikimit të tilla si Blackphone ose kompania PGP Corporation.

Me sa duket, vendimi për të rimarrë në punë Callas është marrë nga vetë Tim, i cili dëshiron të përmirësojë sigurinë e sistemeve të tij kryesore operative sa më shumë që të jetë e mundur: iOS dhe OS X, në mënyrë që kushdo që është mik i të tjerëve të mendojë dy herë para se të vjedhë një nga këto pajisjet e kompanisë. Por ai gjithashtu dëshiron që askush tjetër përveç pronarit të ligjshëm të ketë mundësi të hyjë në pajisje, përfshirë vetë kompaninë me bazë në Cupertino. Edhe pse mjaft e çuditshme, Apple e ka konfirmuar këtë lajm të botuar nga Reuters, djemtë nga Cupertino nuk kanë dashur të konfirmojnë arsyen e këtij punësimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.