Eliminoni zhurmën e bezdisshme të thirrjes nga Mac-u juaj, me Krisp për macOS

Shumë janë pajisjet për të cilat janë të afta eleminoni zhurmat e bezdisshme në biseda me përdorues të tjerë. Ndërsa telefonat si iPhone kanë mikrofonë të aftë për të eleminuar zhurmën e ambientit, për të pasur biseda me qartësi dhe qartësi më të madhe, pajisjet e tjera që nuk janë krijuar për të mbajtur biseda, si p.sh. rasti i Mac, nuk ka pajisje specifike për të eleminuar zhurmën.

Për të përmirësuar bisedat tona me Mac, djemtë nga 2Hz kanë krijuar një aplikacion të aftë për të eleminuar zhurmën e ambientit në një bisedë. Dhe logjikisht ata e kanë bërë atë të gjitha për softuer dhe inteligjencë artificiale.

Ajo që lejon ky aplikacion është, të mbledhim tingullin e mikrofonit tonë dhe përmes tingujve historikë, të jemi në gjendje të dallojmë tingujt e një bisede, nga tingujt mjedisorë të çdo mjedisi, për të ndarë dhe eleminuar këto të fundit. Në tërë këtë proces, të mësuarit dhe inteligjenca artificiale ndihmojnë jashtëzakonisht shumë.

Për më tepër, funksionimi i Krips është mjaft i thjeshtë. Pas instalimit të aplikacionit, duhet të zgjedhim Krips si hyrje dhe dalje audio në konfigurimin e aplikacionit me të cilin dëshirojmë të komunikojmë: FaceTime, Skype, etj. Në Skype, konfigurimi ndjek rrugën e mëposhtme: Konfigurimi- Audio dhe Video. Në FaceTime është nën menunë e videos. Një pjesë tjetër e rëndësishme është eliminimi i zhurmës, si nga Mac-u ynë, ashtu edhe ai që marrim nga bashkëbiseduesi ynë, pavarësisht nëse është instaluar aplikacioni.

Në teste të ndryshme të kryera, si me Skype midis një Mac dhe një iPad apo FaceTime midis një Mac dhe një iPhone, kemi gjetur një cilësi të shkëlqyeshme të zërit. Nga rruga, u riprodhuan zhurma, të tilla si shuplakë ose shuplakë, por bashkëbiseduesi nuk ishte në gjendje të dëgjonte zhurmën e gjeneruar. Përveç kësaj, zhurmat eliminohen plotësisht, por zëri nuk pëson asnjë zbutje, madje as zëri i bashkëbiseduesve që janë pranë bashkëbiseduesit kryesor.

Avantazhi i fundit që Krips na jep është çmimi i tij. Një ditë e shkrimit të artikullit Krips është falas dhe mund të përdoret me Skype, FaceTime, WebEx, Hangouts, ndër shumë të tjerë. Aplikimi që mundeni Shkarko nga faqja e internetit e zhvilluesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.