Foxconn rihap fabrikën e saj në Indi pas 'ndëshkimit' të Apple

Foxconn

Apple dëshiron të varet më pak nga Kina dhe pak nga pak po “këshillon” furnitorët e saj që të hapin fabrika të reja prodhimi në vende të tjera, si në Indi. Foxconn, një nga montuesit kryesorë të Apple, në bashkëpunim me qeverinë indiane, ka hapur fabrika të reja në atë vend, por ka pasur probleme shumë serioze me kushtet shëndetësore të punëtorëve të saj.

Qeveria indiane është angazhuar për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e konvikteve dhe dhomave të ngrënies që strehojnë mijëra punëtorë në uzinën e Foxconn. Por e keqja kushte te shendetshme Nga ato strehimore, të denoncuara publikisht një muaj më parë, zemëruan Apple deri në atë pikë sa e detyroi Foxconn të mbyllte fabrikën derisa të zgjidhej problemi. Duket se dënimi ka hyrë në fuqi.

Foxconn e ka montuar iPhone 12 në Indi për një kohë të gjatë, dhe tani po testonte për ta bërë këtë me modelet më të fundit të iPhone. iPhone 13. Por Apple vendosi të ndalojë prodhimin menjëherë në fabrikën në atë vend për shkak të problemeve shëndetësore të raportuara nga punëtorët në atë fabrikë.

Muajin e kaluar, agjencia Reuters postuar një reportazh ku ai shpjegoi kushtet josanitare në të cilat jetojnë punëtorët e Foxconn në Indi. Të ngjeshur në baraka të mbushura me njerëz, dhoma ngrënieje me ushqime të prishura dhe disa që flenë në dysheme, në dhomat ku strehohen nga gjashtë deri në tridhjetë njerëz.

Gati 300 punëtorë të dehur

Në ato data, 259 punëtorë pësuan një dehje për ushqimin që ishte i prishur. Kur u publikua lajmi, Apple e detyroi shpejt Foxconn të mbyllte fabrikën derisa të rregullohen të gjitha ato kushte të mjerueshme të punëtorëve të fabrikës. Një fabrikë me 17.000 punëtorë.

El qeveri të Indisë, përgjegjëse për ndërtimin e shtëpive të këtyre punëtorëve, tashmë ka marrë masa dhe do të ndërtojë pavionet e reja të konvikteve. Vlerësohet se do të duhen dy ose tre muaj që të gjithë punëtorët të vendosen në një objekt të ri.

Për momentin, prodhimi fillon sërish javën e ardhshme me pak më shumë se njëqind punonjës. Dhe të gjitha nën mbikëqyrjen Apple, në mënyrë që kjo të mos ndodhë më.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)