Ftohja e MacBook mund të përmirësohet me këtë patentë

Patenta e mollës

Isshtë e vërtetë që MacBooks aktualë nuk nxehen aq shumë sa kompjuterat e dikurshëm dhe është gjithashtu e vërtetë që pjesërisht falë komponentëve të tillë si procesori i ri Apple Silicon. Në këtë kuptim, firma Cupertino gjithmonë dëshiron të përmirësohet dhe për këtë arsye vazhdon të regjistrojë patentat, në në këtë rast patenta tregon "një lloj këmbësh" në pjesën e poshtme si ato që u shtuan në kohën e tij në PowerBook 100 por dukshëm u përmirësuan.

Shtë një sistem që do të shtonte më shumë lartësi në pjesën e poshtme të pajisjeve dhe në këtë mënyrë qarkullimi i ajrit do të ishte më i madh dhe më i lëngshëm. Pa dyshim që do të ishte diçka që mund të arrijë MacBook brenda një kohe ose thjesht të mbetet si një patentë tjetër në listën e gjatë të atyre që konfirmohen për Apple.

Më shumë ventilim, më shumë energji për pajisjet

Patenta e mollës

Logjikisht, problemet e shpërndarjes së nxehtësisë janë rendi i ditës në pajisjet më të fuqishme, prandaj të kesh një sistem që arrin të ftoh pajisjet në një mënyrë autonome dhe mbi të gjitha nuk ka nevojë për pajisje të palëve të treta kjo mund të nënkuptojë pajisje më të fuqishme në të ardhmen.

Baza e kësaj patentë e regjistruar nga Apple është "një lloj kembe" në të cilën ekipi diçka do të ngrihej nga pjesa e ekranit dhe do të përdoret vetëm nëse është e nevojshme. Një mekanizëm automatik për të arritur një ajrosje më të mirë në mënyrë që përdoruesit të mund të vazhdojnë të punojnë në pajisje në maksimum pa pasur nevojë për të rritur temperaturën.

Sigurisht, shpërndarja e nxehtësisë është ajo që zakonisht ngadalëson avancimin e energjisë në kompjuter, e cila është arsyeja pse ekzistojnë patenta të ftohjes së lëngshme edhe për iPhone., Një çështje tjetër është se Apple përfundon duke i zbatuar ato në kompjuterët e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.