Ftohja e ujit në Mac Studio nuk është një ide e mirë

Mac studio me ftohje me ujë

Kur Apple lëshon një pajisje të re, ka nga ata që nuk hezitojnë ta vënë atë në provë në mënyra të ndryshme. Falë kësaj, ne mund të përcaktojmë aftësinë e tij të qëndrueshmërisë ose karakteristikat e fshehura. Madje ka nga ata që guxojnë të përpiqen të përmirësojnë atë që është krijuar nga inxhinierët e Apple, siç është rasti në fjalë. Disa janë përpjekur të tregojnë se Mac Studio mund të përmirësohet me përfshirjen e ftohjes së lëngshme. Por Është treguar se nuk është e nevojshme. 

Dihet mirë nga të gjithë ata që përdorin kompjuterë, veçanërisht kompjuterë desktop, se ftohja e lëngshme është në shumë raste ajo që e bën performancën e makinës të tejkalojë pritshmëritë ose rezultatet e dhëna sapo PC të largohet nga fabrika. Kjo zakonisht nuk ndodh me kompjuterët Apple, sepse ata janë aq të rregulluar dhe planifikuar paraprakisht sa është e vështirë të përmirësohet ajo që është krijuar. Është e vështirë por jo e pamundur. Për atajanë përpjekur të përmirësojnë Mac Studio me ftohje të lëngshme edhe pse rezultatet nuk kanë qenë siç pritej në fillim.

planin që kisha Linus Tech Këshilla ishte heqja e sistemit ekzistues të ftohjes nga a MacStudio, zëvendësojeni atë me një version të bazuar në ftohje uji dhe shikoni se si funksionon. Kanali kishte në dispozicion dy Mac Studio identike, duke lejuar një krahasim më të drejtpërdrejtë me njësi bazë të ngjashme. Edhe pse tingëllon pothuajse si një mision i pamundur, ajo që mund të shihet është se Zëvendësimi i sistemit të ftohjes në Mac Studio duket, në fillim, diçka e thjeshtë, sepse është konfiguruar falë një ventilatori të madh që zë gjysmën e vëllimit të brendshëm të kabinetit.

Por vendosja e sistemit të ftohjes së ujit është një histori tjetër. Duheshin disa vrima për t'u shpuar në kutinë dhe pasi hoqi atë që nuk ishte e nevojshme, në pjatën e mbetur u ngjit një bllok uji. Tani që, për të pompuar ujin rreth sistemit, plani përfshinte shpimin e vrimave të shumta në pjesën e sipërme të shtresës së aluminit të Mac Studio, duke lejuar kalimin e kabllove dhe tubave. Për shkak të mungesës së hapësirës brenda, lPjesa më e madhe e qarkut të ftohjes së ujit duhej të ishte jashtë.

Kur gjithçka ishte gati, atë apo herën e parë, pra nuk është e lehtë për të kryer këtë operacion dhe nuk është si programi DIY, testet u bënë paralelisht me Mac Studio-në tjetër. Rezultatet treguan se kompjuteri u ftoh 30 gradë në krahasim me stokun. Megjithatë, në Cinebench R23, Mac Studio e ftohur me ujë shënoi 12, ndërsa modeli i rregullt shënoi 056. Një test i dytë rezultoi në një rezultat prej 12, që paraqet një përmirësim të performancës prej 0,7%. I parëndësishëm.

Përmbledhje: Nuk ia vlen të shponi në Mac Studio për këto rezultate. Ndoshta pas 10 vitesh po, por tani, aspak. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.