Fundi i tastierës së fluturave në MacBooks është këtu

tastierë

Ishte ai Prill 2015 dhe Apple lëshoi ​​mekanizmin e fluturave në tastierat e MacBook-ut të saj të ri 12 inç. Në atë kohë gjithçka dukej vërtet spektakolare dhe e qartë, me aq shumë teknologji së bashku me mediat e specializuara që nuk mund të përballonim: "Një bateri e shkelur", "një tastierë shumë më e sheshtë me një mekanizëm fluturash", një "port USB tip C" ... Ky lloj tastiere me të njëjtin mekanizëm muaj më vonë do të vinte në të gjithë MacBook Pro.

Apple po shtrëngonte për të sjellë lajme në MacBooks të saj dhe ia doli me sukses. Problemi erdhi menjëherë pas dhe është se ekipet e para të Apple kishte një problem serioz me dizajnin e tyre të ri të tastierës. Po. Kjo pjesë e rëndësishme e pajisjeve ishte një dështim që shumë prej nesh besuan se Apple do ta zgjidhte me një version të ri dhe të përmirësuar.

Officialshtë zyrtare! Ky është MacBook Pro i ri 16 inç

Birësuesit e hershëm të prekur nga tastierat e fluturave

Këta përdorues ishin të guximshëm kur blenë një ekip që paraqiti risi të ndryshme në lidhje me pjesën tjetër të modeleve të Apple. Në të vërtetë ishte më i hollë dhe më i lehtë se një MacBook Air por Apple prapë e mbajti MacBook Air (i cili në fund ishte ekipi që qëndroi në katalogun e tij) me tastierën e vjetër dhe vështirë se kishte ndonjë ndryshim në të. Në çdo rast, ata që preken nga dështimet e tastierës me një mekanizëm fluture ishin të paktë, por të tjerët dhe të tjerët dhe të tjerët u shfaqën ...

Rezulton se problemi kryesor me këto tastierë ishte ngarkesa e saj e shkurtër. Çelësat ishin më të mëdhenj dhe me të vërtetë të thjeshtë për t’u përdorur sapo të mësoheshit, tingulli i tastave ishte i ndryshëm, por «handikapi» i tyre kryesor ishte pa dyshim udhëtimi i vogël i këtyre çelësave që shkaktoi çdo lloj papastërtie që hynte në tastierë gozhduar fjalë për fjalë çelësi dhe ajo ndaloi së funksionuari.

Officialshtë zyrtare! Ky është MacBook Pro i ri 16 inç

Ajri i kompresuar, pastrimi dhe truket e tjera

Në Apple ata këshilluan që të ishin të kujdesshëm me tastierën dhe të përdornin ajrin e kompresuar për pastrim, diçka që shumë përdorues e panë si një shishe dhe me të vërtetë ishte. Në çdo rast, kompanisë nuk iu desh shumë për të filluar një rishikim të tastierës në gjeneratën e ardhshme.

Po, një tastierë e re mbërriti me disa ndryshime, por ato nuk ishin të mjaftueshme për të zgjidhur problemin dhe tastierat ende lanë disa çelësa të bllokuar pa asnjë mundësi për t'u përdorur. Një gjeneratë e ardhshme dhe madje një tjetër mori ndryshime të vogla në dizajn (përfshirë një lloj plastike brenda) për të zgjidhur problemin, por kjo në fund të fundit nuk e zgjidhi problemin. Sot përdoruesit vazhdojnë të shfaqen me dështimin dhe logjikisht Apple hapi një program zëvendësimi për përdoruesit e prekur me këtë problem.

Ky program është ende aktiv sot, ndërsa ne jemi duke e shkruar artikullin, kështu që nëse e keni këtë defekt shkoni në dyqanin më të afërt të Apple ose kërkoni një takim në mënyrë që ta rishikojnë pasi që mund të jetë me kosto 0. Në çdo rast tastiera ishte e dënuar që nga muajt e parë.

Officialshtë zyrtare! Ky është MacBook Pro i ri 16 inç

Jo, jo të gjitha tastierat e fluturave dështojnë

Dhe unë e them këtë nga përvoja ime dhe kjo është se tani për tani po ju shkruaj nga një prej këtyre tastierave dhe me të vërtetë nuk kam ndonjë problem kryesor me të. Logjikisht Unë kujdesem për të pak më shumë se pjesa tjetër e tastierave dhe se pjesa tjetër e kompjuterëve që kam pasur më parë dhe është se unë e di problemin kështu që nuk dua të më ndodhë. Unë nuk ha gjatë punës, nuk e lë të hapur në vendet ku ka shumë pluhur dhe përpiqem të pastroj tastierën çdo herë me një dhia e egër sintetike e thjeshtë në mënyrë që papastërtia të mos futet midis tastave.

Unë njoh nga afër disa raste kur çelësat në MacBook Pro-et e tyre (posaçërisht dy ato 13 inçësh) dështuan në tastierë dhe ata kaluan nëpër Apple Store për të mbajtur program zëvendësimi Shpresojmë që Apple do ta mbajë të hapur për shumë vite që do të vijnë. Në të dy rastet u zgjidh falas dhe deri më sot ata vazhdojnë të shijojnë tastierat e mekanizmit flutur në kompjuterët e tyre ashtu si unë në MacBook tim 12 inç nga 2017.

MacBook Pro

MacBook Pro 16 inç definitivisht ndryshon tastierën

Mund të themi se pas gjithë këtyre viteve dhe me të njëjtin MacBook 12 inç nga tregu në favor të MacBook Air, Apple rishikon dhe kupton që tastierat me këtë mekanizëm fluture duhet të zhduken. Tani dhe me siguri në gjeneratat e ardhshme të Apple MacBook këto tastierë do të jenë të gjitha si ato të MacBook Pro 16 inç të sapo dalë në treg. Këto kanë Tastierën Magjike të futur brenda, me çelësa me më shumë udhëtime, por të besueshme, pasi ato janë ato që janë përdorur në tastierat iMac për një kohë të gjatë.

Nëse planifikoni të blini një MacBook tani, mbani në mend se i vetmi që ka këtë tastierë të re është ai 16 inç, që jo të gjithë përdoruesit kanë probleme me tastierat me një mekanizëm fluture, por që ndoshta (pothuajse me siguri) brezat e ardhshëm e braktisin këtë tastierë të mundimshme sa dhimbje koke duhet të ketë dhënë inxhinierët e Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.