Funksionaliteti i Kontrollit Universal nuk do të arrijë deri në pranverën e vitit 2022

Kontroll Universal

Një nga veçori më tërheqëse që Apple shpalli në WWDC 2021 të kaluar ishte Universal Control, një funksion që na lejon të përdorim tastierën dhe miun e Mac-it tonë me iPad-in tonë si dhe na lejon të tërhiqim përmbajtjen midis pajisjeve sikur të ishin dosje.

Ky funksion ambicioz duket se është një dhimbje koke në Appai, meqenëse, për të njëqindtën herë, ai ka modifikuar datën e disponueshmërisë së këtij funksioni në faqen e tij të internetit duke na ftuar të presim, sa më parë, deri në pranverën e vitit të ardhshëm, pra deri më 21 mars 2022, mund të harrojmë në lidhje me të.

Një mënyrë për të punuar në të gjitha pajisjet tuaja

E vetmja gjë që ju nevojitet për të punuar me një Mac dhe një iPad, madje edhe me disa, është një tastierë dhe një maus ose një tastierë. Lëvizni kursorin midis Mac dhe iPad, shkruani në Mac dhe shikoni tekstin të shfaqet në iPad ose zvarritni dhe lëshoni përmbajtjen nga një Mac në tjetrin

Kur Apple lëshoi ​​​​macOS 12.1, ajo pretendoi se kjo veçori e re do të jetë në dispozicion në vjeshtën e këtij viti. Në versionet e ndryshme beta dhe përfundimtare të macOS 12 që kompania me bazë në Cupertino nuk e ka parë ende të zbatuar këtë funksion, duke lënë të kuptohet se Apple nuk i ka zgjidhur vetëm problemet që paraqet ky funksion, një funksion që është i pajtueshëm me pajisjet e mëposhtme:

 • MacBook Pro (2016 dhe më vonë)
 • MacBook (2016 dhe më vonë)
 • MacBook Air (2018 dhe më vonë)
 • iMac (2017 dhe më vonë)
 • iMac (Retina 5K 27 inç, fundi i 2015)
 • iMac Pro, Mac mini (2018 dhe më vonë)
 • Mac Pro (2019)
 • iPad Pro, iPad Air (gjenerata e tretë dhe më vonë)
 • iPad (gjenerata e 6-të dhe më vonë)
 • iPad mini (gjenerata e 5-të dhe më vonë)

Shpresojmë që Apple të mos e vonojë më këtë veçori të re, pasi nëse e bën, përfundimisht do të duhet të integroje atë në versionin tjetër të macOS, një version i ri që do të prezantohet në qershor të vitit të ardhshëm dhe që siç ju informuam pak ditë më parë mund të quhet vigan.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.