Gjithçka tregon se përdoruesit e Apple do të duhet t'i thonë lamtumirë Fortnite dhe Epic Games

Fortnite në Apple

Beteja midis Epic Games, krijuesit të Fortnite dhe Apple po arrin kulmin e saj, pasi krijuesit e video lojërave filluan një sprovë në kompaninë e teknologjisë, lejimi i pagesave direkte përmes platformës së saj në Fortnite. Apple nuk e pëlqente aspak atë lojë dhe vendosi të hiqte lojën e njohur nga App Store. Gjërat mbetën të njëjtat deri më sot, të cilat Apple ka vendosur që nëse nuk ndryshojnë mendje, dënimi mund të jetë edhe më i madh.

 Nëse Epic Games vendos që pulsi duhet të vazhdojë, Apple do të tërheqë llogarinë e zhvilluesit nga krijuesit e lojërave video. Në këtë mënyrë, çdo element i ri që dëshironi të instaloni në pajisjet e mollës do të jetë i pamundur. Mbani në mend se Epic Games nuk është vetëm krijuesi i Fortnite, ka shumë lojëra përkatëse për macOS dhe iOS.

Lëvizja e Epic Games është që, përmes procedurave ligjore, ta merrni atë Apple nuk mund të fillojë përkohësisht ndonjë veprim që mund të dëmtojë kompaninë si një zhvillues lojërash. Të paktën derisa të mund të zgjidhet kush ka të drejtë në çështjen e pagesave direkte dhe komisionet që merr Apple. Por mbetet vetëm, një urdhër i përkohshëm që në fund do të shuhet dhe Apple do të vazhdojë të bëjë atë që beson se është më i përshtatshmi për interesat e saj.

Unë mendoj se është një betejë që ne e dimë shumë mirë se si do të përfundojë, sepse ka pasur shumë gjykime për çështje komisioni dhe Apple gjithmonë ka fituar. Fitues në atë që nuk jeni detyruar të tërhiqni përqindjen e komisionit apo edhe ta ulni atë. Atje shkon, qëndron. Pra, Lojërat Epike, nëse vazhdoni në trembëdhjetë, do të humbni qasjen tuaj në të gjitha mjetet e zhvillimit në iOS dhe macOS dhe për këtë arsye përdoruesit do të duhet t'u thonë lamtumirë lojërave si Fortnite.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Andres Sandoval dijo

    Përdoruesit e pajisjeve mobile, sepse përdoruesit e desktopit do të vazhdojnë.