Gjykatësi rrëzon procesin gjyqësor kundër Apple TV + për plagjiaturë të serialit «Shërbëtori»

shërbyes

Çdo vit Apple duhet të mbrojë veten nga një mori procesesh gjyqësore që merr të të gjitha llojeve. Ajo është mësuar me të. Zakonisht ato janë për shkak të gabimeve në pajisjet e tyre, ose për shkak të çështjeve teknike të harduerit dhe funksioneve të tij specifike. Në nëntor të vitit të kaluar ajo lançoi platformën e saj video Apple TV + dhe dy muaj më vonë tashmë ra kërkesa e parë.

Në janar të këtij viti regjisori italian i filmit Françeska Gregorini Ai denoncoi në gjykatë se "Shërbëtori" ishte një plagjiaturë e filmit të tij "E vërteta për Emanuel" e lëshuar në 2013. Gjykatësi ka vendosur dhe hedhur poshtë pretendimin.

Një gjyqtar federal i Kalifornisë ka procesi gjyqësor i rrëzuar e drejta e kopjuar e ngritur kundër Apple dhe regjisorit M. Night Shyamalan, duke pretenduar se seria Apple TV + Servant vodhi idenë e tyre qendrore nga një film indie i vitit 2013.

Si në serinë e saj të Apple TV + «shërbyes", Filmi "E vërteta për Emanuelin»A është historia e një babai të traumatizuar që punëson një kujdestare fëmijësh për t'u kujdesur për një foshnjë që rezulton të jetë një kukull e vërtetë.

Procesi gjyqësor, i cili u paraqit nga regjisori i filmit Francesca Gregorini në gjykatën federale në Kaliforni në fillim të këtij viti, argumentoi se "Shërbëtori" ishte një "kopje me shumicë»Nga filmi i tij i vitit 2013.

"Zoti. Shyamalan ka arritur të përvetësojë jo vetëm komplotin e Emanuelit, por edhe përdorimin e tij të gjuhës kinematografike, duke krijuar një ndjenjë, gjendje shpirtërore dhe temë thelbësisht të ngjashme, "tha drejtori i saj. Ai gjithashtu argumentoi se "të dyja veprat përdorin realizëm magjik për të krijuar një gjendje shpirtërore tjetër".

Gjykatësi John F. Walter vendosi dje se nuk ka ngjashmëri të mjaftueshme për të justifikuar një proces gjyqësor. Edhe pse ka sigurisht një «premisë së përbashkët", Të dy historitë" ndryshojnë në mënyrë dramatike dhe të shpejtë ". Një premisë e përbashkët nuk është diçka që mund të mbrohet nga ligji për të drejtat e autorit.

Gjykatësi vuri në dukje se, për shembull, në "Shërbëtori" kukulla në zemër të historisë bëhet i gjallë. Alsoshtë gjithashtu një histori më e errët, krahasuar me filmin "shpresëdhënës dhe pozitiv" të regjisorit italian. Gregorini ... nuk rrëshqiti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.