Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara do të dëgjojë Apple përpara një ankese antitrust për komisionet në aplikime

Të ardhurat e mollës

Likelyshtë e mundshme që, me raste, keni vërejtur që një aplikacion specifik është më i shtrenjtë në sistemet operative të tilla si iOS ose macOS sesa në ato të ngjashme nga krijuesit e tjerë. Dhe, kjo është diçka që ndodh mjaft shpesh, dhe megjithëse fillimisht fajësohen zhvilluesitMeqenëse ata janë ata që me të vërtetë vendosin çmimin e aplikacioneve të tyre, e vërteta është se nuk është gjithmonë plotësisht e tillë.

Kjo është për shkak të çmimit që vendoset, nga Apple ata marrin një komision prej 30% të shumës së përmendur, gjë që i bën zhvilluesit të preferojnë të rrisin çmimet, në mënyrë që të marrin fitime të ngjashme me sistemet e tjera operative.

Për të njëjtën arsye, në 2011, shumë kohë më parë, një grup përdoruesish u mblodhën për të denoncuar Apple për monopolKjo nuk u dukej normale, pasi që edhe në sistemet operative siç është iOS shkarkimi i aplikacioneve nga burime të tjera është "i ndaluar". Sidoqoftë, çështja u mbyll, sepse ata të Cupertino pohuan se përdoruesit nuk ishin në gjendje të padisnin, pasi ata po ndiqnin një çështje nga 1977, dhe më në fund gjykatësi sqaroi se problemi nuk ishte i Apple por i zhvilluesve, pasi ata vendosën çmimet, si botuar Reuters:

Apple është mbështetur në një vendim të Gjykatës së Lartë të vitit 1977 që dëmet e kufizuara për sjelljen antikonkurruese për ata që janë të ngarkuar direkt sesa viktimat indirekte që paguan një shtesë të kaluar nga të tjerët. Një pjesë e shqetësimit, gjykata tha në atë rast, ishte lirimi i gjykatësve nga detyrimi për të bërë llogaritjet komplekse të dëmeve.

Megjithatë, në vitin 2017, çështja u rihap, si një gjykatës deklaroi se Apple ishte shitësi i drejtpërdrejtë i aplikacioneve iTunes, dhe kjo është arsyeja pse sot ata do të duhet të dëshmojnë para Gjykatës Supreme të Shteteve të Bashkuara, sepse çështja është promovuar deri këtu. Në varësi të asaj që ndodh, Apple mund të duhet të paguajë një gjobë të lartë, përveç faktit që komisioni prej 30 përqind që ata marrin për çdo aplikacion të shitur mund të ulet disi.

Por, me sa duket nuk është e gjitha, sepse me sa duket Nëse Apple nuk bihet dakord, ka të ngjarë që gjithnjë e më shumë ankesa do të vazhdojnë të vijnë së shpejti. ndaj kompanive të tjera, midis të cilave mund të përfshijmë Amazon ose eBay, pasi komisionet janë gjithashtu teknikisht të larta, pavarësisht nga fakti se në këtë rast, shumica e produkteve të shitura janë fizike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.