Glover shumëngjyrësh dhe fibrash Osram smart + Classic E27 i errët, i pajtueshëm me HomeKit

Dhe është që tregu i produkteve të pajtueshëm me HomeKit nuk ndalet së rrituri muajt e fundit dhe siç kemi vërejtur se unë jam nga Mac, ne jemi gjithnjë e më shumë përdorues që aktivizojmë dhe çaktivizojmë këto produkte nga Mac-et tona. Mojave dhe HomeKit Ata kanë hapur ndalimin kështu që është një luks i vërtetë të jesh në gjendje të përdorësh MacBook, iMac, MacBook Pro, Mac mini, Mac Pro ose MacBook Air më të fundit për të përdorur pajisjet tona të përputhshme me HomeKit.

Llamba të përputhshme Osram Smart + HomeKit

Ne jemi të sigurt që të gjithë të pranishmit e njohin markën Osram dhe produktet e saj, por firma ka qenë e përqendruar në të një linjë produktesh të përputhshme me HomeKit me çmime vërtet interesante.

Gjatë muajit nëntor ne pamë mundësitë e ofruara nga shiriti LED i kompanisë dhe avantazhet mbi shiritat e tjerë të ngjashëm që përputhen me HomeKit, tani ajo që kemi në tryezë janë llamba tipike me fije të trashë të quajtur edhe E27, Classic E27 Multicolor dhe E27 Filament Globe Dimmable. E para nga llambat është një llambë tipike shumëngjyrëshe që mund ta përdorim kudo, por e dyta është një llambë pak më e madhe që do të shërbejë për disa llamba në shtëpinë tonë, zyrë ose biznes si dekor.

Ne fillojmë me Smart + Classic E27 shumëngjyrësh

Kjo është një llambë normale që lejon kombinime të pafundme ngjyrash dhe që mund ta përdorim në çdo llambë shtëpie pa ndonjë problem. Kjo llambë ka matje normale (120 mm e lartë x 60 mm e gjerë përafërsisht) dhe një fuqi prej 10W.

Llamba Classic na ofron një shkëlqim të mjaftueshëm dhe të krahasueshëm me llambat LED normale për çdo dhomë, përveç kësaj mundësia e ndryshimit të ngjyrës i jep asaj një shtesë interesante për të vendosur çdo dhomë. Në këtë rast ai ka 800 lm dhe një efikasitet energjetik A, kështu që mund të themi se është mes mesatares së llambave aktuale dhe falë implementimit të HomeKit ne do të jemi në gjendje ta shijojmë atë shumë më tepër.

Si gjithmonë, ajo që duhet të bëjmë për ta lidhur është të shkojmë direkt në aplikacionin Home dhe të skanojmë kodin nga iPhone ose iPad si pjesa tjetër e produkteve HomeKit. Pasi të konfigurohet, ai do të shfaqet direkt në Mac-un tonë si një pajisje tjetër e përputhshme dhe ne do të jemi në gjendje ta bëjmë këtë aktivizoni ose çaktivizoni atë nga Mac-u ynë dhe nga kudo tjetër.

Globe e Filamentit Osram E27 Dimmable

Në këtë rast llamba është shumë më e madhe ose më saktë gota e llambës është shumë më e madhe. Kjo gjithashtu funksionon për çdo fole me fije E27, por duhet të kemi parasysh se madhësia e përgjithshme është shumë më e madhe dhe për këtë arsye nuk do të vlejë për të gjitha llambat. Në këtë rast matjet janë afërsisht 186 mm të larta x 125 mm të gjëra, kështu që kjo nuk është një llambë që është e përshtatshme për çdo vend.

Ajo ofron një konsumi i 5,5W, ka rreth 650 lm dritë dhe ofron vetëm temperaturën 2700K, kështu që padyshim nuk do të jemi në gjendje të ndryshojmë ngjyrën e saj dhe nuk duhet të presim që drita e saj të jetë e fuqishme. Kjo është një llambë për një dhomë të vogël ose për zbukurim, duket vërtet mirë në disa ambiente dhe mund të themi se janë llambat "në modë" në shumë vende. Gjëja më e mirë në këtë rast është që Filament është brenda kategorisë së energjisë A + kështu që konsumi është me të vërtetë i ulët dhe nga vetë aplikacioni HomeKit ne mund ta aktivizojmë ose çaktivizojmë atë dhe të ulim intensitetin e vetë llambës. Reallyshtë me të vërtetë një llambë dekorative që do të na lejojë të gjejmë një ambient të këndshëm në një dritë jo shumë intensive, por që me siguri do t'ju pëlqejë.

Çmimi i këtyre Osram Smart +

Në këtë rast kemi dy llamba me çmime të ndryshme. E para prej tyre dhe për të vazhduar me rendin kronologjik është Classic E27 shumëngjyrësh, kjo llambë ka çmim tani 29,68 euro në Amazon. Për modelin e llambës E27  Globe me fije të errët, Çmimi është39,38 euro në faqen e internetit të Amazon. Të gjitha informacionet në lidhje me këto dy llamba dhe produktet e tjera të pajtueshme me HomeKit të Osram, mund t'i gjeni në faqen e tyre zyrtare.

Aplikacioni juaj, LEDVANCE Smart +

Ky aplikacion na lejon gjithashtu të kontrollojmë llambat, shiritat LED dhe aksesorët e tjerë që ka firma. Në këtë rast ajo që na ofron është të kontrollojmë që i gjithë firmware të azhurnohet, të aktivizojë ose çaktivizojë pajisjet tona nënshkruese dhe në përgjithësi një kontroll të shtëpisë sonë të lidhur falë Përputhshmëria e aplikacioneve HomeKit Home.

Tani kompania sapo ka lansuar të njëjtin aplikacion për Android kështu që ata përdorues që kanë pajisje Android do të jenë gjithashtu në gjendje të përdorin vetë aplikacionin e Osram për të pasur kontroll mbi pajisjet e tyre. Mac, iPhone, iPad, Apple Watch dhe tani edhe nga pajisjet Android. Për përdoruesit me pajisje Android, mundeni shkarkoni në këtë link direkt nga dyqani Google Play.

Mendimi i redaktorit

Globe shumëngjyrësh dhe fibrash e errët Osram smart + Classic E27
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
29,68 a 39,68
 • 80%

 • Globe shumëngjyrësh dhe fibrash e errët Osram smart + Classic E27
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 95%
 • shkëlqim
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

rekuizitë

 • Instalimi dhe përdorimi
 • Ndriçim i mjaftueshëm në të dy
 • Materiale cilësore

Contras

 • Çmimi i fijes është disi i lartë nëse duhet të blini disa

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.