Hetimi i ri i Apple për ankesat e shfrytëzimit të punës

AUDITIMI I FURNIZUESIT. Shfrytëzimi

Tashmë më 12 korrik, ju informuam se kompania e mollëve po financonte një grup të ri pune me EICC (Koalicioni i Qytetarisë i Industrisë Elektronike) për të përcaktuar nëse furnitorët e saj po ndërmerrnin veprime të paligjshme në marrjen e kallajit që Apple më pas blen për bashkimin e përbërësve në pajisjet e saj elektronike.

Sot, është bërë publike që China Working Watch ka lëshuar një raport kundër njërit prej furnizuesve të Apple, të cilit, ata të Cupertino i janë përgjigjur menjëherë duke kontrolluar atë furnizues, Xhabil.

Sipas raportit të lëshuar nga Watch Punës në Kinë, Jabil po i detyron punëtorët e saj të punojnë ditë të më shumë se 11 orë në këmbë çdo ditë duke shtuar kushte të këqija në punësim si dhe trajnime joadekuate. Gjatë viteve të fundit, Apple e ka audituar atë më shumë se 10 herë. Sipas Të gjitha gjërat dixhitale, Apple i ka informuar ata se në një nga auditimet zbuluan se punonjës të caktuar kishin punuar më shumë se një javë rresht pa ditë pushimi, kështu që Apple u detyrua të korrigjojë atë mangësi. Për ata që nuk e dinë, ky ofrues është vendi ku 5C iPhone që mund të ndodhë që shumë shpejt do të shohim një ngjarje që tashmë po rrit shumë pritje.

IPHONE 5C

Edhe një herë, ne shohim se si Apple bën gjithçka që është e mundur në mënyrë që kushtet e punës, jo më të vetat, por ato të furnitorëve, të jenë optimale dhe të jenë në përputhje me ligjin.

Më shumë informacion - Rastet e mundshme të minierave të paligjshme të kallajit në Indonezi hetohen nga Apple

Burimi -Të gjitha gjërat dixhitale


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.