Intel Comet Lake, procesorët që mund të montojnë MacBook

Përpunuesit Intel

Ne nuk jemi të qartë nëse procesorët e rinj të prezantuar nga Intel gjatë këtij CES 2020 do të jenë e ardhmja e MacBook Pro, por tani për tani për sa kohë që Apple nuk vendos që duket kështu. Në çdo rast, kompania sapo ka prezantuar procesorët e rinj të gjeneratës së dhjetë, Liqeni Intel Comet deri në 5GHz.

Duket se patate të skuqura Intel do të vazhdojnë për disa vite së bashku me pajisjet e Apple, të paktën derisa kompania Cupertino të vendosë të zbatojë ARM-të apo edhe AMD-të që i qëndrojnë Intel. Në këtë rast Intel Core i ri prodhohet në 14 nm dhe kanë një konsum prej 45W në mënyrë që ata të shërbejnë në mënyrë të përsosur për të përmbushur nevojat e MacBook Pro.

Sido që të jetë, këto mikroprocesorë të treguar nga Intel gushtin e kaluar, janë krijuar për laptopë që kërkojnë performancë më të lartë dhe konsum të ulët. Kjo është e vështirë për t'u arritur, por Intel ka tendencë të bëjë mirë në këtë drejtim dhe duket se Liqeni i ri i Kometave do të ishte një mundësi shumë e mirë për të ardhmen për 16-inç Pro, makineritë që duhet të përballojnë një ngarkesë pune vërtet të kërkuar dhe në të cilën konsumi dhe energjia e baterisë duhet të jenë të mira.

Nuk ka shumë më tepër që mund të përparojmë për të ardhmen e këtyre procesorëve në Mac, ajo që duket qartë është se ARM nuk duket një opsion i qartë sot për këta MacBook Pro 16 inç dhe të vetmit që mund të konkurrojnë janë procesorët AMD, por ne dyshojmë që Apple i bëri hapa të sigurt, me siguri ata do të qëndrojnë me Intel për një kohë do të jetë e nevojshme të ndiqni nga afër lajmet në lidhje me këtë përbërës të rëndësishëm të kompjuterëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.