Ish punonjësi i Apple Antonio García flet për shkarkimin e tij

Antonio Garcia Martinez

Prillin e kaluar, Apple nënshkroi Antonio Martínez, ish-punëtor në Facebook dhe autor i librit Monkeys Chaos për ekipi juaj i reklamave. Menjëherë pasi iu bashkua punës së tij, disa punonjës shpërndanë një peticion dhe hapet një hetim për punësimin e tij.

Arsyet që i shtynë punonjësit e Apple të kërkojnë shkarkimin e tij gjenden në librin që ai botoi. Në fillim të majit, disa ditë pasi u bashkua me Apple, Ai u pushua nga puna. Gazetarët e teknologjisë Kara Swisher dhe Kejsi Njuton ata kanë intervistuar Antonio Martínez përmes Twitter Spaces.

Antonio siguron se shkarkimi i tij ishte një vendim i nxituar nga Apple. Për shkak të një marrëveshje të rreptë për zbulimin, Antonio nuk ka dhënë informacion shtesë në lidhje me shkarkimin e tij. Në librin Chaos Monkey, Antonio godet me të ashpra gratë, duke i përshkruar ato si "të buta dhe të dobëta, të prishura dhe naive megjithë pretendimet e tyre për botëror, dhe përgjithësisht plot me mut".

Antonio shprehet se fraza u hoq nga konteksti dhe se ai po i referohej vetëm një shaka të bërë nga e dashura e tij në atë kohë. Çuditërisht, redaktori i tij donte ta fshinte atë paragraf, jo për shkak të potencialit të tij për të shkaktuar polemikë (dhe që në fund të fundit ishte arsyeja e shkarkimit të tij) por për shkak të shkurtësisë, megjithatë Antonio donte ta mbante me çdo kusht.

Antonio deklaroi gjatë intervistës se "Në retrospektivë, unë nuk do ta kisha shkruar në atë mënyrë". Për momentin, e vetmja gjë që dimë është që Antonio u shkarkua nga Apple megjithatë, nuk kemi asnjë lajm për të mundshmen hetim i pretenduar nga punonjësit e Apple në punësimin e tij, por është e mundur që një punonjës tjetër, të përfundojë në radhë të papunësisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.