It'sshtë zyrtarisht MacOS Monterey i ri me shkurtore, Kontroll Universal dhe më shumë

MacOS 12 Monterey është zbuluar zyrtarisht këtë pasdite në WWDC të Apple. Kompania Cupertino shton disa risi interesante në këtë sistem operativ që mund të themi se është mjaft "e vazhdueshme" në lidhje me makOS Big Sur aktual. Kjo është diçka që të gjithë e prisnim, por më në fund ky sistem operativ thirret dhe prezantohet për Mac-et tona të dashura.

Ne do të fillojmë me mbërritjen e Shortcuts për Mac. Një tipar që padyshim është trashëguar nga sistemet e tjera operative dhe që ata përpiqen ta kombinojnë me Automator për t'i bërë detyrat më të lehta për përdoruesin në kompjuterët e tyre. Por Ajo që ka befasuar më shumë ka qenë risia e quajtur kontroll universal, një funksion që na ofron një integrim më të mirë midis iPad dhe Mac duke marrë treguesin nga një vend në tjetrin kur i lëmë këto pajisje mënjanë. Por ka edhe më shumë ...

Si zakonisht në Apple, azhurnimi i sistemit operativ Mac do të jetë plotësisht falas për të gjithë përdoruesit se ata mund ta instalojnë atë në to. Apple logjikisht nuk tarifon për asnjë nga këto azhurnime dhe as kësaj radhe nuk do të jetë përjashtim.

Integroni pak më shumë iPadOS dhe macOS me kontrollin Universal

Të thuash se ky është opsioni që na ka befasuar më së miri midis shumë përmirësimeve që shton macOS i ri 12 Monterey, ky përmirësim i shpjeguar në një mënyrë të thjeshtë është ai i krijoni një ekran shtesë në iPad kur të mbahet pranë Mac Dhe e gjithë kjo logjikisht pa pasur nevojë për një kabëll ose ndonjë lloj lidhje fizike.

Përdoruesi duhet të prekë vetëm trackpad-in dhe ta zhvendos treguesin nga njëra anë në tjetrën për të lëvizur nga një ekran në tjetrin sikur me magji. Ky funksion gjithashtu ju lejon të tërheqni skedarë nga një kompjuter në tjetrin kështu që nëse po redaktoni një video në iPad Pro mund ta përfundoni punën në Mac tuaj.

AirPlay në Mac do të ishte një tjetër nga përmirësimet e zbatuara në këtë sistem të ri operativ të ulur sot nga Apple. Me këtë funksion, përdoruesi do të jetë në gjendje, për shembull, të kalojë një këngë që po luhet në iPhone në Mac-in tonë. Një funksion shumë interesant për përdoruesit që përdorin sa më shumë AirPlay.

Shkurtoret janë këtu për të qëndruar në Mac

Ky ka qenë një tjetër nga funksionet që kanë spikatur në prezantimin e sistemit të ri operativ. Aplikacioni i njohur për shkurtoret tani do të jetë gjithashtu në dispozicion për përdoruesit e macOS Monterey duke ofruar shumë mundësi që do të vijnë dorë për dore me Automator dhe shumë mjete të tjera nga firma Cupertino.

Përveç gjithë kësaj tAta gjithashtu kanë bërë rregullime interesante në shfletuesin zyrtar të Apple, Safari. Ky shfletues është disi më i pastër për sa i përket ndërfaqes së përdoruesit dhe tani skedat mund të shihen në një mënyrë shumë më të qartë, duke zënë më pak hapësirë ​​në ekran.

Safari tani përfshin mundësinë për të shtuar skeda sipas grupeve, që do të thotë që ju do të jeni në gjendje të menaxhoni faqet tuaja të preferuara në një mënyrë shumë më precize. Në shembullin na është treguar një mundësi për të bashkuar faqet e internetit të blerjes, punës, kohës së lirë, etj. Në një grup individual dhe e vërteta është se na duket mjaft ide e mirë për ata prej nesh që kemi shumë skeda të hapura njëkohësisht në Mac-in tonë.

Ndryshimet janë shtuar gjithashtu në FaceTime, ai ka përmirësuar funksionin ose më mirë funksionet e Shënimeve dhe me pak fjalë ato i kanë dhënë një ndërrim të mirë të këtij versioni të ri të macOS. Ne mund të jemi të kënaqur me ndryshimet dhe ato janë shtuar janë bërë mjaft risi ose më saktë ndryshime të sakta dhe të nevojshme në një sistem operativ që është mjaft i qëndrueshëm në vetvete. Logjikisht, ky version i macOS 12 do të jetë i pajtueshëm me të gjitha pajisjet që kanë çipin e ri M1 dhe modelet e mëparshme që mbështesin macOS Big Sur kështu që nuk do të keni probleme ta instaloni në Mac-in tuaj të ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.