Jeff Wilcox, përgjegjës për kalimin në Apple Silicon, shkon në Intel

Jeff Wilcox

Apple prezantoi gjeneratën e parë të Apple Silicon në fund të vitit 2020. Që atëherë, ajo ka prezantuar M1 Pro dhe M1 Max dhe vazhdon të punojë në gjeneratat e ardhshme që do të lançojë në vitin 2022. Megjithatë, kompania me bazë në Cupertino ka humbur një nga më përgjegjës për këtë tranzicion: JeffWilcox.

Jeff Wilcox u largua nga zyrat e Apple në fund të dhjetorit 2021. Në llogarinë tuaj LinkedIn, mund të lexojmë se si ai ka punuar për kompaninë gjatë 8 viteve të fundit duke udhëhequr një nga përpjekjet më të mëdha dhe më ambicioze të Apple në vitet e fundit:

Ja se si Wilcox e përshkruan punën e tij në Apple:

Drejtor i ekipit të arkitekturës së sistemit Mac, i cili përfshinte të gjithë arkitekturën e sistemit, integritetin e sinjalit dhe integritetin e energjisë për sistemet Mac. Udhëhoqi kalimin e të gjithë Mac-ve në Apple Silicon nga çipi M1 dhe zhvilloi SoC dhe arkitekturën e sistemit pas bashkëprocesorit T2 përpara se.

Në Intel, Jeff Wilcox është udhëheqësi i ekipit të klientëve të Soc Architecture në grupin Intel's Design Engineering, përgjegjës për arkitekturën e të gjithë Soc për të gjitha segmentet e klientëve të kompanisë.

Wilcox filloi të punojë në Intel këtë janar. Rastësisht, nuk është hera e parë që Wilcox punon në Intel. Në fakt, nënshkruar nga Apple nga Intel ku punoi për 3 vjet si inxhinier kryesor.

Më parë, kishte punuar për Nvidia dhe Magnum Semiconductor. Në letrën e tij të lamtumirës që ka publikuar në LinkedIn, lexojmë:

Pas tetë vitesh të pabesueshme, kam vendosur të largohem nga Apple dhe të kërkoj një mundësi tjetër. Ka qenë një udhëtim i jashtëzakonshëm dhe nuk mund të jem më krenare për gjithçka që kemi arritur gjatë kohës sime atje, duke kulmuar me kalimin e Apple Silicon në SOC dhe sistemet M1, M1 Pro dhe M1 Max.

Do të më mungojnë shumë të gjithë kolegët dhe miqtë e mi në Apple, por mezi pres udhëtimin e radhës, i cili do të fillojë në fillim të vitit. Më shumë për të ardhur!

Shpresojmë largimin e Wilcox-it nuk ndikojnë në planet e ardhshme të Apple me Apple Silicon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.