A pendoheni që keni instaluar macOS 12 beta? Kështu që mund të ktheheni te macOS Big Sur

Pak më shumë se një javë më parë, mundësia e instalimit të beta-s së macOS Monterey ose macOS 12 u lëshua për zhvilluesit. Ne ju tregojmë se si mund ta instaloni këtë Beta në Mac tuaj, por mbase pas një kohe, nuk ju pëlqen se si funksionon, problemet ose pritjet tuaja nuk janë përmbushur. Për këtë ne kemi zgjidhjen perfekte që është kthehu te macOS Big Sur. Mësoni si ta bëni.

MacOS 12 i ri sjell disa veçori dhe përmirësime të reja, por nuk është një hap i madh për sa i përket ndërfaqes së përdoruesit. Rathershtë mjaft e vazhdueshme për ato që dinëse preferoni të ktheheni para ditëve të zhvilluesit beta, atëherë kështu mundeni degradoni nga macOS 12 beta në macOS Big Sur.

Para se të vazhdoni me procesin e kthimit prapa ose siç quhet shpesh ulje e vlerësimit, ka disa gjëra që duhet të bëni. Para së gjithash, ne shpresojmë që keni bërë një rezervë para azhurnimit në versionin beta. Në atë mënyrë mund të riktheheni nga një kopje rezervë pasi të keni hequr macOS 12 beta nga Mac-i juaj.

Gjëja e dytë që duhet të dini është që të ktheheni në macOS Big Sur duhet fshini macOS 12. Nëse e keni instaluar në një ndarje, ju thjesht mund të fshini ndarjen dhe Mac juaj do të boot në macOS Big Sur. Por nëse keni bërë një instalim të ri të macOS 12 beta në diskun kryesor të Mac-ut tuaj, atëherë do t'ju duhet të kryeni edhe disa hapa të tjerë.

Pastro macOS 12 Monterey beta

Ne ju rekomandojmë që të keni Gati një instalues ​​USB bootable për macOS 11 Big Sur përpara se të pastroni versionin beta të macOS 12. Mos harroni se kjo metodë është për ata që bënë një instalim të ri të macOS 12 beta në Mac e tyre në diskun kryesor pa ndarje.

 1. Klikoni në logoja e mollës në shiritin e menusë dhe zgjidh reboot.
 2. Tani mbani të shtypur Komanda + R derisa të shfaqet menuja Shërbime komunale
 3. zgjedh Shërbimi i sigurisë së fillimit, shkruani fjalëkalimin dhe aktivizoni  Lejoni nisjen nga media e jashtme.
 4. Tani, rindizni dhe kthehuni në menunë e Shërbimeve të mëposhtme Hapi 2
 5.  Nën Shërbimet, zgjidhni Shërbim DiskKliko vazhdoj dhe zgjidhni Diskun E fillimit (ndoshta quhet Macintosh HD)
 6. Klikoni mbi Fshij në krye të faqes dhe zgjidhni një format. Vendosni një emër të ri për pajisjen tuaj Mac ose shkoni me Macintosh HD. Përdorimi i Mac-ve më të reja APFS, ndërsa sistemet e vjetra funksionojnë HFS + (MacOS Journaled).
 7. Edhe një herë, klikoni në butonin Fshij dhe prisni që procesi të përfundojë.

Rinstaloni macOS Big Sur

Për të kryer një instalim të pastër të macOS Big Sur, do t'ju duhet përdorni njësinë USB boot që keni krijuar.

 1. Lidhni pajisjen USB bootable, prisni që ajo të nisë dhe klikoni në logon e mollës në shiritin e menusë. Sigurohuni që të jeni lidhur me internetin.
 2. Klikoni mbi Fiket.
 3. Nëse jeni duke përdorur një Mac me Apple Silicon, shtypni dhe mbani të shtypur butonin ndezja derisa të shfaqet dritarja Options E fillimit Në një Intel Mac, shtypni dhe mbani të shtypur Çelësi i opsionit menjëherë pasi e keni ndezur.
 4. Në menunë tjetër, zgjidhni disku i fillimit, e cila është disku bootable USB stilolaps.
 5. Klikoni mbi vazhdoj ose shtypni butonin Çelësi i hyrjes.

Azhurnimi i macOS Big Sur tani do të fillojë të instalohet si një azhurnim standard. Thjesht ndiqni udhëzimet, zgjidhni një gjuhë, pajtohuni me kushtet e softuerit, siguroni detaje të iCloud dhe më shumë.

Siç e shihni Nuk është shumë e vështirë për tu bërë, megjithëse është mjaft e lodhshme. Kjo është arsyeja pse ne gjithmonë rekomandojmë që instalimet beta, veçanërisht Mac, të kryhen në pajisje dytësore, pasi që nëse ndonjë hap në proces dështon, pajisjet që mund të vjetrohen ose si një gur, do të jenë një jo-kryesore që, megjithëse dhemb nuk do të dhembë aq shumë nëse mbledhim drejtorin me të cilin punojmë çdo ditë.

Asgjë nuk ndodh të instalojë beta dhe të ulet përsëri, por duhet ta bësh gjithmonë duke ndjekur një maksimum: Bëni vetëm nëse e dini se çfarë po bëni. Mos dilni jashtë, mblidhni informacion dhe pastaj hidheni në pishinë, siç thonë ata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.