Këshillohet që të instaloni përditësimet më të fundit për macOS Big Sur dhe Monterey

Ne e kemi ditur gjithmonë se përditësimi me sistemet operative më të fundit ishte më shumë sesa thjesht testimi i veçorive të reja që zhvilluesit e Apple kanë zbatuar. Përmirësimet dhe korrigjimet e gabimeve janë gjithmonë të përfshira, të cilat ndonjëherë duken vetëm dokumente, por ne e dimë mirë që nuk është kështu. Në fakt, përditësimet më të fundit për macOS Big Sur dhe macOS Monterey përfshinin një sërë përmirësimesh dhe ata shmangën ekspozimin ndaj një cenueshmërie të re të macOS.

Microsoft ka raportuar se një dobësi e re në macOS që 'mund të lejojë një sulmues të anashkalojë teknologjinë e transparenca, pëlqimi dhe kontrolli (TCC) të sistemit operativ”. Apple e rregulloi këtë dobësi muajin e kaluar si pjesë e përditësimeve të macOS Big Sur dhe macOS Monterey. Pra, çuditërisht, Microsoft po inkurajon të gjithë përdoruesit të instalojnë versionet më të fundit të sistemeve operative të lartpërmendura.

Apple lëshoi ​​përditësimin e ri për këtë dobësi me lëshimin e macOS Monterey 12.1 dhe macOS Big Sur 11.6.2 më 13 dhjetor. Në atë kohë, Apple thjesht shpjegoi se një aplikacion mund të kishte qenë në gjendje të anashkalonte preferencat e privatësisë. Për këtë arsye dhe si zgjidhje për problemin, u lëshuan përditësime për të zgjidhur cenueshmërinë.

tani, Microsoft ka publikuar Përmes një shënimi të detajuar në blog për problemin e saktë dhe zgjidhjen e dhënë. Shkruar nga ekipi kërkimor i Microsoft 365 Defender, postimi në blog shpjegon se çfarë është TCC. Një teknologji që parandalon aplikacionet aksesojnë informacionin personal të përdoruesve pa pëlqimin e tyre dhe njohuri paraprake.

Duke pasur parasysh këtë, nëse një person me qëllim të keq fiton akses të plotë në disk në bazat e të dhënave TCC, ata mund ta modifikojnë atë për të dhënë leje arbitrare për çdo aplikacion sipas zgjedhjes së tyre. Përfshirë aplikacionin e tij me qëllim të keq. As përdoruesit e prekur nuk do t'i kërkohet të lejojë ose mohojë leje të tilla. Kjo do të lejojë lAplikacioni funksionon me cilësime që mund të mos i keni njohur ose të mos keni pranuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)