Kështu funksionon fjalori që Apple ka përfshirë në OS X

fjalor-osx

Që sistemi OS X është një sistem shumë i plotë dhe i gjithanshëm nuk i është fshehur askujt dhe që edhe përdoruesve të rinj të sistemit u duhen vetëm disa javë për të realizuar besueshmërinë dhe qëndrueshmërinë e sistemit të kompjuterëve Apple, OS X. 

Sot ne do të flasim me ju për një mjet që, megjithëse kalon pa u vërejtur në të dhe nuk është përmendur gjerësisht në artikujt që mund të gjeni në të ndryshme rrjetaAta flasin për çështjet e Apple, është një mjet që ka evoluar gjatë viteve. 

Po flasim për fjalorin që ka sistemi OS X. Këtë mjet mund ta hapni nga Launchpad> Dosja OTHERS> Fjalor  ose nga Vëmendja. Le të shohim se cili është mjeti i vogël dhe i fuqishëm fjalor në OS X.

Kur hapim mjetin, na tregohet një dritare në të cilën janë rregulluar pesë skeda, midis të cilave mund të përmendim Të gjithë, Fjalor, Anglisht-Spanjisht, Apple dhe Wikipedia. Ndërsa klikojmë në skeda të ndryshme, na tregohet kuptimi i një fjale të caktuar dhe mund të krahasojmë atë që Apple ka në fjalorin e saj me atë që përdoruesit shkruajnë në Wikipedia ose përkthimin e saj në një gjuhë tjetër.

fjalor-osx

preferencat-fjalor-osx

Gjithashtu, nëse shkojmë në menunë e sipërme Fjalor> Preferencat ... Ne mund të shtojmë fjalorë të rinj ose fjalor, në spanjisht ose për një gjuhë tjetër. Siç mund ta shihni, është një mjet që, megjithëse kalon pa u vërejtur, është shumë i fuqishëm dhe i shpejtë.

Duhet të theksohet se me evolucionin e OS X, Spotlight në të cilin mund të aksesojmë përmes lupës së vogël në menunë e sipërme të Finder, ka fituar aftësi dhe kur shkruajmë një fjalë të caktuar përveç se e kërkojmë në skedarët e pranishëm në kompjuter, nëse lëvizim në shiritin anësor, në pjesën e poshtme ka një hyrje në fjalor. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MANUEL dijo

  Përshëndetje mik, komenti juaj është shumë i mirë, por unë kam nevojë për informacion në lidhje me ajrin e macbook dhe HD.
  DUA T TO NDRYSHOJ HD-T DE SHKENCUAR T OF MJETIT TIM MACBOOK AIR 13 P ANR DISK SSD, A DO T BE JEN E MUND ???
  FALEMINDERIT P CONR KONTRIBUTIN TUAJ

 2.   Jorge dijo

  Nëse keni një kompjuter me prekje me forcë, shtypja e fortë e një fjale do ta përkthejë atë menjëherë nëse është në anglisht