macOS, kjo është ajo që Apple do ta quajë OS X tjetër për Mac

Shtë zbulimi i bërë nga një zhvillues i cili ka vendosur emrin MacOS thellë brenda OS X El Capitan, dëshmi se rënia, Apple mund të riemërtojë sistemin e saj operativ desktop. A ka kuptim kjo? Epo po, dhe shumë.

macOS, përsëri te bazat?

Në vitet e fundit, Apple ka tendencë të miratojë emra të përgjithshëm për produktet dhe shërbimet e saj (Fotografitë, Muzika, Ora ...) dhe sa i përket sistemeve të tyre operative, të gjithë ata fillojnë të manifestohen nga produkti drejtuar të cilit, plus mbaresën «OS» (Sistemi operativ): watchOS, tvOS, iOS. Duke ndjekur këtë logjikë, zgjedhja e MacOS si një emër për versionin tjetër të sistemit operativ desktop të Apple, në vend se një kthim në origjinë, ai do t'i përgjigjej kësaj strategjie që kur emëroni ose dëgjoni diçka "gjenerike" mendoni për Apple.

Guilherme Rambo është një zhvillues që ka gjetur prova në OS X 10.11.4 El Capitan kjo ju fton të mendoni se me të vërtetë, Apple do të planifikonte OS X me famë MacOS.

Sipas këtij zhvilluesi, strukturë Shërbimet private të fluturimit (gjoja përdoren për të ndjekur fluturimet, por që mbetet joaktive në El Capitan) quhet "FUFlightViewController_macOS.nib". Gjëja qesharake për këtë nuk është emri i strukturë, përndryshe shkronjat e fundit para emrit të shtesës: MacOS.

MacOS 10.12

Ashtu si histori Për Apple Insider, adresa e plotë për këtë zgjerim është "/System/Library/PrivateFrameworks/FlightUtilities.framework."

mjetet e fluturimit-korniza-makot

Nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk ka mbetur shumë për ne që të heqim dyshimet sepse në WWDC 2016 që do të fillojë në fillim të Qershorit, Apple do të paraqesë versionin tjetër të sistemit të saj operativ, emri teorik i të cilit do të ishte macOS 11

Kjo është ajo që tregon faqja në internet e Brazilit Revista MacMagazine Sidoqoftë, që nga 9to5Mac tregojnë ata që ata tashmë marrin vizita nga OS X 10.12, pa pasur ndonjë provë të atij sistemi operativ të supozuar.

Në Applelizados kemi dyshuar prej kohësh që 2016 do të jetë një vit ndryshimi. iOS do të arrijë versionin e tij të dhjetë dhe kjo, e shoqëruar me OS X 10, mund të nënkuptojë shumë. Apo ndoshta jo. Në çdo rast do të jemi të vëmendshëm për të parë se çfarë do të ndodhë në muajt ose ditët në vijim.

BURIMI | CNet


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.