Kështu i shpenzojnë drejtuesit e lartë të Apple

Ejecutivos

Ne e dimë që Apple është një nga kompanitë më të mëdha në botë. Infrastruktura prapa markës është e një kalibri jokonvencional. Drejtuesit e kompanisë, ata që janë në krye të kësaj shumëkombëshe, Ata janë pjesë e një grupi të zgjedhur, njerëzit më të pasur në botë.

Nga udhëheqja e përgjithshme e Apple, shtatë nga drejtuesit kryesorë, pa llogaritur CEO i kompanisë së Amerikës së Veriut, Tim Cook, janë jepen me çmime ekonomike ose përmes aksioneve të bursës Americana, ose NASDAQ, duke i vendosur këto për objektiva.

drejtuesit e lartë

Kështu, mund të dimë, për shembull, se Phil Schiller, Nënkryetar i Lartë i marketingut në botë, u dha për performancën e tij në krye të kompanisë në 2014, me një shuma totale prej rreth 10 milion dollarë në aksione (rreth 87.578 njësi). Ashtu si Sugjerim i mprehtë, Zëvendës President i Lartë i Programeve dhe Shërbimeve Online, me një shumë të ngjashme po atë vit.

Ashtu si ato të përmendura më parë, Craig Federighi, Nënkryetar i Lartë i Inxhinierisë së Programeve, Dhe Dan riccio, Nënkryetar i Lartë i Inxhinierisë së Hardware, gjithashtu u inkurajuan në një plan të ngjashëm pas arritjes së objektivave të paracaktuara.

Dhe si ata, Jeff Williams, Shefi i OperacioneveBruce sewell, Zëvendës President i Lartë dhe Këshilltar i Përgjithshëm, Dhe Luca Maestri, Drejtori Financiar i kompanisë, u përfshinë gjithashtu në stimujt e përmendur.

Këto çmime bazuar në arritjen e objektivave, është një praktikë e zakonshme në ndërmarrjet në sektor. Megjithëse nuk ndalet së ndikuari për shkak të shifrave të larta, është e vërtetë që Apple vit pas viti vendos caqe gjithnjë e më të vështira dhe është logjike që pasi të keni përmbushur këto të ketë një seri shpërblimesh.

Kështu, lajmet e fundit të nxjerra në dritë na kanë lejuar të dimë se, për shembull, Eddy Cue gjithashtu bëri një fitim prej rreth 59 milion dollarë si pjesë e një çmimi të marrë në 2011. Tim Cook ne anen tende, bëri një fitim prej më shumë se 65 milion dollarë duke shitur aksione që ishin në zotërim të tij.

Primet në rritje nga një kompani që duket se nuk ka tavan rritjeje. Dhe nuk ka asnjë mënyrë më të mirë për të vazhduar rritjen sesa të mbajmë të lumtur ata që e bënë dhe e bëjnë të mundur këtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.