Kujdes nga fikja e befasishme e kompjuterit tuaj.

kap-77.png

Unë do të ju tregoj për një përvojë personale që ndodhi këtë pasdite me një Mac Mini në të njëjtën shtëpi.

Përdoruesi Y ishte gati të përdorte firefox për të shfletuar në internet për një kohë dhe kur ai verifikoi se nuk po përgjigjej, ai e fiki Mini duke mbajtur butonin e energjisë për 4 sekondat e kërkuara. Pastaj, kur filloi, sistemi hyri në një lak të vazhdueshëm të fillimeve nga e para me një vonesë prej 2 në minutë, domethënë, filloi të fillonte dhe pas tridhjetë sekondash pësoi një rinisje të papritur pa shpjegime të mëtejshme.
Unë kam shkuar për të parë se çfarë po ndodhte dhe unë kam shtypur Command + V në fillim për të parë tekstin e sistemit ndërsa fillon, por unë nuk kam parë ndonjë gjë të rëndësishme që sa më shpejt që perdet e tekstit fillojnë të bien, ajo rinis shumë shpejt dhe Unë nuk kam lexuar asgjë, kështu që unë kam hyrë në bootable me Leopard për të filluar programin e diskut. Kur riparon diskun, pajisja e diskut tha që gjithçka ishte në rregull, por kur riparimi i lejeve ishte ngrirë pas rreth 20 minutash (dy përpjekje) deri në treguesin e miut, kështu që unë nuk kisha zgjidhje tjetër përveç të instaloja Leopard me përdoruesin "Arkivi dhe instalimi" cilësimet e rrjetit. Sapo instalova gjithçka ka shkuar sikur katastrofa të mos kishte ndodhur kurrë dhe duke ekzaminuar tastierën kam lexuar që mac po kryente një nga ato detyra rutinë të mirëmbajtjes kur bëhet fjalë për mbylljen e detyruar.

Kështu që miqtë e makerëve, kujdes për skuqjen ose papritur fikjen e makinave. Të paktën vër veshin në makinë për të kontrolluar që disku i ngurtë nuk po "gërvishtet".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fernando dijo

  Epo, diçka e tillë do të më ndodhë mua, kohët e fundit duhet të rinis Macbook tim 'a la burro' sepse më varet me topin me ngjyrë.

  Arkivimi dhe instalimi i gjërave ... a mund të arkivoj rreth 110 GB në të njëjtin disk (150 GB) dhe të instaloj përsëri leopardin?

  dhe pasi ta keni bërë atë, a do të ketë konfigurimi, programet dhe gjithçka që mbetet?
  Dua të them "" a do të vërehet se çfarë është bërë? "" Apo ajo

 2.   Fernando dijo

  Epo, diçka e tillë do të më ndodhë mua, kohët e fundit duhet të rinis Macbook tim 'a la burro' sepse më varet me topin me ngjyrë.

  Arkivimi dhe instalimi i gjërave ... a mund të arkivoj rreth 110 GB në të njëjtin disk (150 GB) dhe të instaloj përsëri leopardin?

  dhe pasi ta keni bërë atë, a do të ketë konfigurimi, programet dhe gjithçka që mbetet?
  Dua të them "" a do të vërehet se çfarë është bërë? "" Apo ajo

 3.   adrianav dijo

  Unë nuk mund ta fik makbook-un tim do të doja të më ndihmonit sepse nuk mundem, e vendosa dhe menuja sipër dhe desktopi hiqet, por nuk fiket.

 4.   jaca101 dijo

  Kaloni riparimin e lejes në "Disk Utility" dhe kontrolloni diskun.
  Nëse gjithçka është në rregull, riinstaloni leopardin me opsionin e arkivit dhe instalimit.
  Nëse keni të paktën 10 GB falas mund ta bëni pa probleme.