Kodek video mbresëlënës në Final Cut Pro X të ri

Kodek-Apple-ProRes-4444-XQ

Duket se Apple nuk dëshiron të na lejojë të kalojmë një fundjavë të relaksuar dhe nuk ndalet së lëshuari lajme në drejtim të azhurnimeve. Në një artikull të mëparshëm, kolegu ynë Miguel Ángel Juncos na informoi që ishte lëshuar një azhurnim Final Cut Pro X, 10.1.2.

Pasi të kemi studiuar të gjitha risitë e saj, ne mund të nxjerrim në pah njërën prej tyre, dhe kjo është përfshin një kodek të ri të mrekullueshëm të videos e cila, sigurisht, është krijuar për të shfrytëzuar në maksimum karakteristikat e cilindrit tonë të zi të çmuar, Mac Pro të ri.

Nëse ndalemi për të lexuar lajmet që përfshihen në azhurnimin e ri Final Cut Pro X, mund të shohim se ka një kodek të ri të listuar që Ai e quan veten Apple ProRes 4444 XQ.

 • Hapësira e ruajtjes së përmbajtjes, përfaqësimi dhe dhënia e optimizuar në çdo vend jashtë bibliotekës.
 • Heqja e lehtë e përmbajtjes së optimizuar, proxy dhe të dhënë nga Final Cut Pro X.
 • Treguesit e përmbajtjes që përdoren në klipet e Përbërë, Multicam dhe Sinkronizuara.
 • Mundësia për të parë vetëm përmbajtjen e papërdorur në shfletuesin.
 • Zbatimi i një aspekti standard (Rec. 709) në kohë reale për videot me një gamë të gjerë ngjyrash dhe diapazon të lartë dinamik të bërë me kamera ARRI, Design Blackmagic, Canon dhe Sony.
 • Zbatimi automatik i një LUT 3D me ARRI të ngulitur nga kamera e re AMIRA.
 • Përputhshmëria e Apple ProRes 4444 XQ.

 • Sinkronizimi më i shpejtë dhe më i saktë i klipit.
 • Përmirësimet e regjistrimit audio, të tilla si numërimi mbrapsht dhe krijimi automatik i audicionit nga marrje të shumta.
 • Eksport i shpejtë i projekteve prerëse me vetëm përmbajtje XDCAM.
 • Eksportimi i një biblioteke të tërë si një skedar i vetëm XML.
 • Shfaqja e meta të dhënave kryesore në inspektor kur zgjedhni një bibliotekë.
 • Rregullimi i vëllimit relativ dhe absolut të një klipi ose një zgjedhje diapazoni.
 • Krijoni fjalë kyçe nga etiketat Finder kur importoni përmbajtje.
 • Opsioni për të renditur ngjarjet sipas datës ose emrit në listën e Bibliotekave.
 • Importimi i një klipi duke e tërhequr atë direkt në shfletues.
 • Postimi i videos 4K në Vimeo.

Ky kodek mbresëlënës është krijuar në mënyrë që të krijohen projekte përfundimtare mund të ketë më shumë cilësi, duke e shtyrë atë në kufijtë e cilësisë ultra të lartë. Prova e kësaj janë të dhënat që Apple ka specifikuar në Letra e Bardhë, në mënyrë që të gjithë profesionistët e redaktimit të videos të punojnë me cilësi më të lartë pa e bërë procesin të ngadaltë dhe të lodhshëm.

Llojet e cilësive Tani e tutje do të jetë e mundur të ruhet një nivel ekstrem i detajeve në imazhe madje duke ruajtur një diapazon të madh dinamik. Prova e kësaj është ajo që mund të nxjerrim duke parë tabelën vijuese në të cilën mund të shihet se një orë video e regjistruar në një madhësi prej 1920 × 1080 në 50p do të zërë 372 GB dhe në 60p një ftohës 445 GB. Nëse vazhdoni të shikoni tabelën që shfaqet në dokumentacion, do të mund të shihni që me rezolucion shumë më të lartë, peshat e skedarëve për një orë video bëhen gjigante.

Notat dhe Madhësitë-ProRes-4444-XQ

Kodeksi Apple ProRes 444 XQ, do të mbështesë 12 bit për kanal, duke arritur 16 bit në rastin e një kanali alfa. Me pak fjalë, një kodek që mijëra ndjekës profesionistë të Apple dhe aplikacioneve të saj tashmë do të fundosin dhëmbët për të parë se çfarë tregojnë në këtë rast.

Data-Codec-ProRes


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.