Ku janë menutë? dhe… Disa këshilla të shpejta për ndërruesit

Sot, një Switcher më shumë ka qenë ai që na ka pyetur se ku ishin menutë në një Mac.
Unë e di që për shumë prej lexuesve ky Postim do të jetë thjesht për ta kaluar pasi është diçka shumë e qartë, por ne do të flasim gjithashtu për shkurtesat e tastierës.

Për ndërruesit që vijnë nga Gnome nuk ka asnjë problem në Mac sepse koncepti i desktopit Gnome është një kopje e Mac OS X por për ata që vijnë nga Windows dhe asgjë tjetër përveç Windows çështja ndryshon shumë.

Menutë e të gjitha aplikacioneve që mund të ekzekutohen në një Mac janë në shiritin e sistemit, domethënë në pjesën e sipërme të ekranit dhe jashtë dritares së aplikacionit.

Shkurtoret e tastierës për të ndryshuar aplikacionin kanë ndryshuar pak pasi nuk është më Alt + Tab por Command + Tab por pasi komanda është e vendosur në vendin e tastit Alt në një PC nuk do të kemi një problem të madh; problemi vjen kur duam të kalojmë ndërmjet dritareve të të njëjtit aplikacion ku në vend që të përdorim Command + Tab do të duhet të përdorim "Command +>" ose "Command + <". Ky koncept në planin afatgjatë rrit shumë përdorshmërinë e ndërfaqes grafike, por ne e pranojmë që në fillim mund të duket si një sherr.

Një mënyrë tjetër për të kaluar mes dritareve është me F9 në tastierat më të vjetra ose F3 në ato moderne; këto të fundit kanë një ikonë që tregon këtë funksion të ekranit të mëndafshtë në çelës. Duke shtypur këtë funksion ne shohim se si zvogëlohen të gjitha dritaret e aplikacionit në mënyrë që të shohim gjithçka në ekran dhe nga këtu mund të klikojmë në atë që na duhet në një kohë të caktuar. Me F10 (tastierë të vjetër) mund të shohim vetëm dritaret e aplikacionit aktual të shpërndara, duke i lënë të tjerët në sfond të errësuar.

Pse nuk mbyllet aplikacioni kur mbyll një dritare?

Shumica e aplikacioneve (veçanërisht multi-windows) në Mac nuk dalin kur mbyllni dritaret, kjo e bën shumë më të shpejtë rihapjen e aplikacioneve që ne përdorim rregullisht, por nëse doni të dilni nga programi harroni Alt + F4 tipik në Windows ose Control + F4 për të mbyllur dritaret e ankoruara. Tani do të përdorni Command + Q për të dalë dhe Command + W për të mbyllur dritaren aktuale.

Sigurisht që mund të shkoni te Shkurtoret e Sistemit Preferencat / Tastiera dhe Miu / Tastiera dhe të rifilloni funksionet në kombinime të tjera të çelësave, por e vërteta është se nuk është e vështirë të mësohesh me çelësat e rinj.

Për përdoruesit e Linux: Ata prej jush që janë mësuar të përdorin Alt + F2 për të kërkuar ekzekutimin e një programi, emrin e të cilit ju e dini, mund të përdorni SpotLight duke përdorur Command + Space, do të shfaqet një kuti në të djathtën lart, aty ku shkruani emër ose pjesë e emrit dhe kërko menjëherë gjithçka që ka të bëjë me të; në Leopard fokusi pozicionohet automatikisht në opsionin më të rëndësishëm në listë në mënyrë që vetëm duke goditur Enter të ekzekutohet veprimi. Nëse dëshironi të rrotulloheni edhe më imët, ne ju rekomandojmë aplikacionin falas, QuickSilver.

Në botimet e ardhshme ne do të vazhdojmë të bëjmë këshilla të vogla të shpejta për ndërruesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Valdemar dijo

  Shtoni se nëse me tastierat e vjetra F10 na lejon të shohim të shpërndara vetëm dritaret e aplikacionit aktual, duke i lënë të tjerët në sfond të errësohen.

  Në tastierat e vjetra ne gjithashtu kishim opsionin F11 për të lëvizur dritaret mënjanë dhe për të zbuluar desktopin.

  Me tastierën e re këto mundësi janë gjithashtu të disponueshme përmes tastave F3 dhe disa kombinimeve:

  cmd + F3 - lëvizni dritaret mënjanë dhe tregoni desktopin
  ctrl + F3 - shpërndan vetëm dritaret e aplikacionit aktual duke lënë të tjerët në sfond të errësuar