Ky krahasim video midis M1 MacBook Air dhe M2 MacBook Air është shumë interesant

Macbook Air M2

Prej disa ditësh kemi tashmë në dispozicion për blerje dhe transport, MacBook Air të ri me çipin M2. Vjen për të kompletuar M1 që është ende në treg. Dy opsione që janë shumë interesante. Nëse duhet të vendosni për njërën ose tjetrën, mund të zgjidhni paraprakisht M2 sepse është më i fundit dhe ka një dizajn shumë të rinovuar që përmirëson shumë aspekte të modelit të mëparshëm. Me këtë krahasimi midis dy modeleve kryer nga analistët e MacRumors, me siguri do të pastrojë shumë dyshime për të qenë në gjendje të vendosni për blerjen tuaj.

Që nga lëshimi i MacBook Air me M2, ka shumë postime në ueb në lidhje me veçoritë dhe funksionimin e tij, si dhe shumë video që na tregojnë se kur duhet ta hapim atë. Por pak është fokusuar në krahasimin e tij me modelin me M1. Duhet thënë se nga MacRumors Ata kanë krijuar një video duke krahasuar dy modelet dhe është mjaft e plotë dhe shteruese. Ia vlen të bëhet jehonë dhe nxjerr në pah virtytet e një modeli dhe të një tjetri.

Duke marrë parasysh që dizajni i modelit të ri është rinovuar nga jashtë, konstatojmë se ato ndryshojnë jo vetëm në pamjen e jashtme. Do të shohim se si nga jashtë dhe brenda ndryshojnë në shumë gjëra, të vogla dhe të mëdha Ata mund t'ju bëjnë të vendosni për një model ose një tjetër.

 • MacBook Air i ri është më e hollë dhe e lehtë se versioni i gjeneratës së mëparshme
 • Availableshtë i disponueshëm në ngjyra të reja të cilat përfshijnë Midnight dhe Starlight.
 • Ekrani është 100 nits më e ndritshme.
 • Çipi M2 ka i njëjti CPU me 8 bërthama sesa çipi M1, por është pak më i shpejtë dhe më efikas,
 • MavBook Air me M2, ka bërthamë shtesë GPU. Kjo do të thotë se performanca e GPU-së është përmirësuar.
 • Të dy modelet kanë 8 GB memorie e unifikuar dhe një SSD 256 GB.
 • Modeli më sipër ka dy çipa flash NAND 128 GB, ndërsa M2 ka vetëm një, gjë që ka rezultuar në performancë më të ngadaltë në standarde.
 • Modeli i ri shton një MagSafe në portet. Diçka që jep një prekje të shkathtësisë dhe shpejtësisë gjatë ngarkimit. Diçka që është e rëndësishme në jetën e përditshme.
 • Altoparlantët e modelit të ri tingëllojnë më mirë.
 • tastierë dhe tastierë në thelb janë të njëjta

Si përmbledhje mund të themi se MacBook Air me M2 vlen më shumë se modeli me M1. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.