LG njofton gamën e re të TV 8k të pajtueshëm me AirPlay 2 dhe HomeKit

Gjatë festimit të vitit të kaluar CES në Las Vegas, Samsung, LG, Son dhe Vizio njoftuan se televizionet e tyre do të ishin në përputhje me AirPlay 2, teknologjinë e pronarit të audios dhe videos së Apple. Ndërsa muajt kanë kaluar, këta prodhues kanë prezantuar modele të reja, modele që ndjekin të njëjtën rrugë.

Disa ditë para edicionit të 2020 të CES, kompania koreane LG ka prezantuar zyrtarisht angazhimin e saj të ri për televizionet e nivelit të lartë, modele që variojnë nga 65 në 88 inç me rezolucion 8k, të pajtueshme me AirPlay 2 dhe HomeKit. Fatkeqësisht nuk keni qasje në katalogun iTunes ose Apple TV + sikur ato të ofrojnë modelet Samsung.

LG pretendon se të gjitha modelet që janë pjesë e kësaj game të re TV 8K tejkalojnë standardet e vendosura nga Shoqata e Teknologjisë së Konsumatorëve. Kjo gamë e re na lejon të luajmë përmbajtje 8K brenda vendit përmes hyrjeve HDMI dhe USB dhe është në përputhje me kodekët HEVC, VP9 dhe AV1. Ai gjithashtu mbështet transmetimin e përmbajtjes 8K me 60fps. Gjithçka është e mundur falë procesorit Alpha 9 të gjeneratës së tretë, një procesor që lejon ndryshimin e përmbajtjes në 8k kur është e nevojshme.

Teknologjia e përdorur në këto modele të reja është NanoCell. Panelet IPS të TV LG me teknologjinë NanoCell përbëhen nga mijëra nano grimca që thithin dritë "të padobishme" për një saktësi më të madhe ngjyrash dhe kontrasti nga çdo kënd shikimi.

Falë përputhshmërisë me AirPlay 2 dhe HomeKit, këto modele të reja mund të kontrollohen përmes aplikacionit Home të iPhone, iPad ose Mac tonë, në mënyrë që ta aktivizojmë, ta fikim, të ndryshojmë sinjalin e hyrjes, të menaxhojmë Po dhe automatizimin e shtëpisë . Samsung është prodhuesi i vetëm që nuk ka dashur t'i shtrijë këto funksione në modelet që lançoi para vitit 2019, diçka që bënë pjesa tjetër e prodhuesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.