Ligji i ri për zgjatjen e garancisë ka shumë pasoja për Apple (dhe pjesën tjetër).

Spanja ka bërë një hap përpara me miratimin e një Ligji të ri i cili do të rregullojë, ndër të tjera, shtrirjen e kushteve të garancisë së produkteve të reja. Ato janë aktualisht në dy vjet, por do të zgjaten në tre. Por ka shumë më tepër në këtë ligj të ri që do të ketë implikime për Apple dhe për këtë arsye për përdoruesit përfundimtarë. Nëse bleni një Mac ose një iPad nga 2022 garancia do të zgjatet në 3 vjet dhe prodhuesit do t'i kërkohet të përmbushë detyrimet e reja.

Apple tani do të duhet të ofrojë të paktën një garanci tre-vjeçare për produktet e shitura në Spanjë. Ministria e Punëve të Konsumatorit ka miratuar së fundmi një standard të ri kombëtar për mbrojtjen e konsumatorit. Pas botimit të tij në BOE, 'Ligji i Përgjithshëm për Mbrojtjen e Konsumatorëve dhe Përdoruesve'është azhurnuar për të përfshirë masat e direktivave evropiane. Një rregullore e re që shtrin mbulimin e produkteve nga dy në tre vjet.

Por ka edhe më shumë. Me shume.

Garanci tre vjeçare. Indeksi i riparimit dhe pjesëve të këmbimit për 10 vjet. Kjo është ajo që thotë Ligji i ri

Ligji nuk do të hyjë në fuqi deri në Janar 1 e 2022 megjithëse tashmë është botuar në BOE. Ky ligj përputhet me një kërkesë evropiane dhe jo vetëm tregon që periudha e garancisë për produktet e reja të blera duhet të zgjatet në 3 vjet, e llogaritur nga momenti i dorëzimit të produktit. Për më tepër, Apple do të kërkohet të ketë pjesë rezervë për pajisjen për të paktën 10 vjet, dhe jo pesë siç kërkohej deri më tani. Po mendoj tani që nëse nuk ka nxitim për të blerë pajisje të caktuara, ne mund të presim për atë vit të ri.

Ka akoma më shumë. Afati është zgjatur për të qenë në gjendje të tërhiqet nga një produkt që nuk funksionon dhe që konsumatori nuk do të duhet të demonstrojë keqfunksionimin. Deri tani ishin gjashtë muaj, afati u zgjat deri në DY vjet.

Përmbledhje: Rregullorja e re në praktikë po rrit të drejtën për të gjetur një zgjidhje nga dy në tre vjet, qoftë ai riparimi ose zëvendësimi i tyre. Më parë, ju do të kishit gjashtë muaj për të shmangur nevojën për të provuar se produkti dështoi, duke supozuar një dështim në fabrikë. Tani ajo kohë bëhet dy vjet. Nga atje, gjatë vitit të tretë, kompania mund të kërkojë një mendim të dytë eksperti.

Ajo që është quajtur si indeksi i riparimit (diçka që unë tashmë e kam bërë iFixit me produkte Apple): Vlerësimet nga 0 në 10 për lehtësinë e zëvendësimit ose çmontimit të pjesëve. Një indeks që është përdorur tashmë në Francë që nga fillimi i këtij viti, por ku në Spanjë ende nuk është njoftuar se kur do të fillojë të zbatohet. Prodhuesit gjithashtu duhet të kenë pjesë rezervë të disponueshme për të paktën 10 vjet, dy herë pesë vjet nga dalja në pension e kërkuar nga ligji. Nëse një Mac pushon së prodhuari në vitin 2021, do të ketë vetëm pjesë deri në vitin 2026 por nëse ndalet së prodhuari më 1 janar 2022, deri në vitin 2032 do të kemi pjesë këmbimi. Dhe kjo me iPhone, iPad, makinën, lavatriçen ... etj.

E gjithë kjo do të ndikojë në kostot e produkteve. Kjo është, Apple mund të rrisë çmimet e pajisjeve

U takon shitësve të kujdesen për shpenzimet në mënyrë që të gjitha sa më sipër të jenë të përballueshme dhe të arritshme nga konsumatori. Duhet gjithashtu të jetë falas. Kjo do të thotë se do të jetë marka që vendos nëse do të rrisë ose jo çmimet e produkteve të saj. Kjo do të thotë, si gjithmonë, nëse i gjithë ky shpenzim i ri për kompaninë bie mbi konsumatorin përfundimtar ose nëse supozohet se në këtë rast na intereson, Apple. Kostot qartë do të jenë më të larta.

Tani, është e qartë se zgjatja e garancisë mund të ndikojë në çmimet, por që do të ishte një faktor i parëndësishëm dhe Ne nuk duhet të vërejmë ndryshimin midis çmimeve 2022 dhe 2021.

Lajm i mirë atëherë. Ne do të duhet të presim deri në vitin 2022 për të blerë ato produkte të Apple që zakonisht janë më të shtrenjta dhe më të vështira për t'u riparuar. Plus, iMac i ri me M1 ia vlen të presësh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.