Lirohet adoleshenti i dytë që ka hyrë në serverat e Apple

haker i enkriptimit botëror i dryve të të dhënave

Asnjë kompani nuk mund të garantojë që softueri i saj është 100% i sigurt. Asnje. iOS, Android, Windows, macOS dhe Linux janë sisteme operative që kanë defekte të sigurisë, megjithëse nuk gjenden lehtë. E njëjta gjë ndodh me serverat ku ruhen të dhënat e ndërmarrjeve të mëdha.

Vitin e kaluar, ne i bëmë jehonë një historie në të cilën folëm se si një djalë i ri, i cili pretendonte të ishte një entuziast i Apple, kishte hyrë në serverat e kompanisë dhe kishte shkarkuar një sasi të madhe të të dhënave. Ky 16 vjeçar nuk e bëri atë vetëm, pasi u ndihmua nga një tjetër 13 vjeçar. Të dy u arrestuan dhe u sollën para një gjykatësi në Australi.

Këta të rinj morën qasje në nivelin e punonjësve në serverat Apple për mjaft kohë dhe ata shkarkuan rreth 1 terabit informacione të përshkruara si skedarë rezervë. Fillimisht u deklarua se ishte "vetëm" 90 GB.

Apple zbuloi aksesin edhe pse të dy të rinjtë përdorën shërbime VPN dhe mjete të tjera për të maskuar IP-në e tyre reale. Apple arriti t'i lokalizojë ata nga regjistrohuni në hyrjen në numrin rendor të MacBooks që ai kishte përdorur për të bërë turne në serverat e ndërmarrjes me qendër në Cupertino. Këta numra serialë ishin të lidhur me regjistrat e blerjeve që lejonin identifikimin e tyre.

Autoritetet Australiane bashkëpunuan me FBI për të kryer arrestimin. I pari u dënua me 8 muaj ndërsa i dyti me 9 muaj. Që të dy tashmë janë në liri gjykata ka marrë në konsideratë tre faktorë lehtësues. E para që janë të mitur. E dyta që ata nuk e dinin dëmin që po bënin dhe se besonin se po tregonin talentin e tyre kompjuterik në mënyrë që Apple, në një moment, t'u ofronte atyre një punë. Falë këtyre rrethanave lehtësuese, dy të rinjtë kanë shmangur shkuarjen në burg.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.