MacBook Pro i ri ka një sensor misterioz që mat këndin e hapjes së ekranit

Sensori i ekranit MacBook Pro

Brezi i ri i MacBook Pro 16 inç vjen nga dora e ndryshime të rëndësishme asaj që Apple na kishte mësuar në 3 vitet e fundit, kur rinovimi i pritshëm estetik filloi në 2016, duke qenë mekanizmi flutur i tastierave ai që ka marrë vëmendjen më të madhe si nga media ashtu edhe nga përdoruesit.

MacBook Pro 16 inç, jo vetëm që kthehet në tastierën klasike gërshërë, por gjithashtu përfshin një sensor misterioz të vendosur brenda pajisjeve, posaçërisht në mentesha, i cili ndoshta është përgjegjës për matjen e saktë të këndit të hapjes së kapakut.

Djemtë në iFixit spekulojnë se ky sensor mund të synojë sigurimin e Apple a historia e mënyrës se si përdoruesit rregullojnë ekranin, për të ndihmuar ndoshta në diagnostikimin e problemeve të mundshme të ndriçimit të dritës si Flexgate i mirënjohur, i cili mund të shfaqet në të ardhmen (shpresojmë që jo).

Për sa kohë që Apple nuk ofron informacion në lidhje me funksionimin e këtij sensori, është e vështirë të dihet më saktësisht se cili është funksioni i tij specifik. MacRumors ka pasur qasje në dokumentin që punëtoritë zyrtare kanë në dispozicion dhe ku mund të lexohet se të dy lEkrani i pajisjes dhe sensori i këndit të kapakut duhet të kalibrohen pas hapjes së pajisjeve për çdo lloj riparimi.

Alsoshtë gjithashtu e mundshme që ky sensor të jetë i lidhur me disa tipare macOS Catalina që është njoftuar ende. Sidoqoftë, teoria e parë ka më shumë kuptim, pasi ajo do të lejojë Apple të projektojë gamën MacBook në përgjithësi bazuar në përdorimin që shumica e përdoruesve bëjnë për ta bërë këtë. shmangni problemet e ardhshme në përgjithësi. Ky ndoshta nuk është sensori i vetëm i disponueshëm brenda MacBook Pro i përqendruar në njohjen se si përdoruesit përdorin pajisjet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.