Makina e parë elektrike e Apple mund të hyjë në prodhim në vitin 2020

Apple-makinë-elektrike-2020-prodhimi-0

Agjencia Bloomberg, një nga më të diskutueshmet në lidhje me lajmet që boton, sapo ka deklaruar bazuar në thashethemet dhe burime të ndryshme që Apple do të presë të fillojë prodhimi i projektit të tij "sekret" të makinave elektrike për të filluar vënien e saj në punë rreth vitit 2020.

Apple do të bënte presion ndaj punonjësve që punojnë në makinë për ta pasur atë gati në pesë vjet, diçka që do të ishte qartë një lëvizje për të konkurruar ballë për ballë me modelet që mund të nisë Vetë General Motors ose Tesla në 2017. 

Apple-makinë-elektrike-2020-prodhimi-1
Duke supozuar se zhvillimi normal i një automjeti nga fillimi i skicave të para të projektit derisa të hyjë në prodhim dhe më në fund për shitje, zakonisht përfshihet në një hark kohor prej të paktën pesë deri në shtatë vjet, gjithmonë duke supozuar se nuk ka asnjë model bazë të mëparshëm në të cilin bazohet modeli i ri, por duke filluar nga e para vetë projekti.

Tani për tani, nëse Apple i vë vetes objektivin e konkurrencës me këto kompani, ajo së paku duhet të arrijë një distancë prej 320 kilometrash dhe që çmimi i saj të jetë mbi 35.000 euro pa tejkaluar këtë prag në asnjë rast. Unë vë theks të veçantë në këtë pikë pasi që nëse vërtet dëshironi të konkurroni me "gjigandët" e sektorit, duhet të jetë udhëzimi për t'u ndjekur edhe pse siç e dimë të gjithë, Apple zakonisht nuk rregullohet nga udhëzimet diktuar nga tregu nëse nuk ka mundësi tjetër.

Tani për muajt e fundit, kompania ka punësuar punonjës nga kompani duke përfshirë Tesla, Ford, GM, A123 Systems, MIT Motorsports, Ogin, Autoliv, Concept Systems dhe General Dynamics. Gjithsesi është akoma shumë në ajër dhe është akoma një projekt eksperimental sipas burimeve të tjera, kështu që nëse zhvillimi nuk është në nivelin e duhur, Apple patjetër mund ta braktisë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.